OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Życiowy dział, nasze sprawy i problemy dnia codziennego.

OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez Daria;) » 17 kwi 2013, o 18:06

Witajcie kobitki:) Jestem trochę przerażona tym co mnie czeka, muszę nauczyć się żyć bardziej oszczędnie bo wartość mojego domowego budżetu drastycznie się obniżyła. Wcześniej pracowałam w szkole, mąż pracował w lepiej płatnej pracy. Zdecydowaliśmy się na dziecko, bo wiedziałam że jak się nie zdecydujemy to potem będzie jeszcze trudniej a bardzo chciałam zostać mamą. Po macierzyńskim nie wróciłam do pracy (na wychowawczy się nie załapałam bo miałam za krotki staż pracy), bo wolałam zostać z synkiem i sama go wychowywać. Teraz stało się to czego się najgorzej obawiałam, mąż stracił lepiej płatną pracę (zarabiał ok.3,5 tyś), zatrudnił się w hucie, pracuje od dwóch tygodni, jego pensja będzie wynosiła ok.1,8 tyś. przez 2 miesiące, a potem będzie brał na rękę dokładnie 2280zł. Jestem troszkę przerażona tym jak mam rozdysponować kwotę niewiele ponad 2tyś na cały miesiąc? Ja na razie nie podejmę pracy, bo chcę jeszcze troszkę odchować dziecko, za jakiś czas z pewnością wrócę do pracy, albo zajmę się czymś na własną rękę. Wiedziałam, że nie będę mogła pracować zanim dziecko nie pojdzie do przedszkola, ale jak przeżyć za 2280zł? rachunki, paliwo to ok.1000, zostaje mi więc niecałe 1300 na trzy osoby... Będę musiała zacisnąć pasa. Proszę o odzew kobiety zaradne, które podzielą się swoimi patentami na oszczędzanie:) Wiem, że u nas taka gorsza sytuacja jest przejściowa, ale i tak boję się tego co mnie czeka...
Daria;)
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 21
Dołączył(a): 23 mar 2013, o 07:06

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez elzbieta45 » 17 kwi 2013, o 18:55

kobieto ja zyje za 600 zł miesiecznie i jest nas troje a tez mam opłaty . za tyle kast to luksusowo bm zła
elzbieta45
Kobietka Expert
 
Posty: 6529
Dołączył(a): 21 paź 2012, o 06:18

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez CynamonkaZrodzynkiem » 17 kwi 2013, o 19:12

Hm, ciężko ale ludzie mają jeszcze gorzej. Macie ok 1300 zł na Ciebie męża i dzieciątko... to i tak dużo. Moja siostra zarabiała w swojej pierwszej pracy ok 800 zł z czego ok 400 szło na mieszkanie (wynajmowała je z koleżankami). Zostaje 400 zł na jedzenie i jakieś potrzeby z kategorii "inne" tzn: kosmetyki, perfumy, ciuchy wiadomo młoda dziewczyna więc chce jakoś wyglądać ;) myślę, że Twoja sprawa nie jest aż tak beznadziejna.

Amantium irae amoris integratio.
Avatar użytkownika
CynamonkaZrodzynkiem
Extra Kobietka
 
Posty: 270
Dołączył(a): 22 lis 2012, o 13:20

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez Daria;) » 17 kwi 2013, o 19:42

Może nie jestem w aż tak beznadziejnej sytuacji, ale 1300 po opłaceniu rachunków to mało na trzy osoby, wiem, że da się wyżyć, ale trzeba oszczędzać. Pani Elu (jeśli mogę tak się zwrócić), proszę zdradzić jakieś triki na oszczędzanie? Wiem, że dam radę jakoś to ogarnąć, ale to chyba prawda, że jak się ktoś przyzwyczai do większych zarobków to potem jest ciężko. Wcześniej mąż zarabiał ok.3,5, ja miałam 1,2tyś macierzyńskiego i też mi się rozchodziło, teraz będę miała mniej niż połowę tej kwoty co miałam kiedyś. Muszę chyba robić listę wszystkich potrzebnych wydatków i zapisywać ile na co wydaję, żeby jakoś gospodarować pieniędzmi, z wielu rzeczy trzeba będzie całkiem zrezygnować...
Daria;)
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 21
Dołączył(a): 23 mar 2013, o 07:06

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez elzbieta45 » 17 kwi 2013, o 20:09

wiesz trzeba zc przemyslanie z wydatkami no i z olowkiem w reku . opłaty wiadomo to na pierwszym mniejscu a najdrozszejest jedzenie wiec jedynie tu mozna ograniczyc wydatki
elzbieta45
Kobietka Expert
 
Posty: 6529
Dołączył(a): 21 paź 2012, o 06:18

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez bettti86 » 24 kwi 2013, o 11:24

faktycznie wiele osób oszczędza na jedzeniu i jest to jakiś sposób na przetrwanie ;)
bettti86
Extra Kobietka
 
Posty: 484
Dołączył(a): 4 gru 2012, o 12:11

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez MowisziMasz_com_pl » 4 cze 2013, o 18:21

Jak trzeba, to się da. Wystarczy dobrze przeanalizować wszystkie wydatki na cały miesiąc. Wiadomo, że jak Ty bys poszla do pracy to bylo by wam o wiele lepiej, ale za 1300 złoty da się wyzyc.
MowisziMasz_com_pl
Miła Kobietka
 
Posty: 46
Dołączył(a): 25 maja 2013, o 19:57

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez Jamelia » 9 cze 2013, o 21:59

A co powiecie na 500 zł miesięcznie i też nie zawsze bo kredyt się spłaca... ile by się nie miało jakoś trzeba przeżyć.

Zawsze trzeba podejmować ryzyko.Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie...
Avatar użytkownika
Jamelia
Moderatorka
 
Posty: 3270
Dołączył(a): 6 sty 2013, o 14:47

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez Zatori » 21 cze 2013, o 07:32

Przede wszystkim 1000 zł na paliwo to kolosalny wydatek. Radzę się przerzucić na komunikację miejską, a latem na rower...
Zatori
 

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez perelka780 » 30 cze 2013, o 22:23

moj system jest taki: jezeli zostaje ci na zycie 1300 zl podziel to na ilosc dni od wyplaty do wyplaty i wyjdzie ci ile mozesz wydac na dzien
perelka780
 

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez vidis » 7 lip 2013, o 15:16

Ja bym próbowała jeszcze z tego przyoszczędzić. I tak ta kwota nie jest zła. Bywało, że za 300zł trzeba było przeżyć.
vidis
Miła Kobietka
 
Posty: 59
Dołączył(a): 26 gru 2012, o 17:03

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez Luna93 » 11 lip 2013, o 21:10

Myślę że najlepszym sposobem jest w pierwszej kolejności odłożenie kwoty niezbędnej na rachunki, później podzielenie całej kwoty przez ilość dni w danym miesiącu:) i oczywiście pomocne jest zapisywanie w notesiku ilość wydanych pieniędzy po każdych zakupach :) ponadto myślę że skoro pojawiło się dziecko warto również zaoszczędzić trochę na ciuchach i zbędnych kosmetykach :) bo wiadomo, że jednak na dziecko wydaje się najwięcej pieniędzy :) oczywiście nie mam na myśli całkowite zrezygnowanie z kupowania nowych ciuchów, jednak jest to wydatek, który można ograniczyć do pewnego stopnia :)

Torba papierowa - zobacz w co zapakować prezent dla bliskiej osoby.
Luna93
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 12
Dołączył(a): 23 cze 2013, o 20:59

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez Daria;) » 15 paź 2013, o 09:07

1000 zł to były rachunki i paliwo a nie samo paliwo;)
Daria;)
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 21
Dołączył(a): 23 mar 2013, o 07:06

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez malinka 61 » 20 lis 2013, o 11:43

Dario , 1300 zł to nie jest tak mało , oszczędzać nie wolno na jedzeniu ,powinnaś robić różne przetwory , gotować w domu , bo to są wielkie oszczędności , myślę że sama powinnaś wiedzieć gdzie wydawałaś niepotrzebnie za dużo pieniędzy , zrób sobie listę wydatków i przeanalizuj , myślę że znajdziesz rozwiązanie . ;-) ;-)

Przy po­dej­mo­waniu de­cyz­ji, nie zważaj na in­nych, kieruj się głosem ser­ca i włas­nym instynktem...

Obrazek
Avatar użytkownika
malinka 61
Kobietka Expert
 
Posty: 4233
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 19:25

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez Jamelia » 26 lis 2013, o 18:47

Pewnie, z takich pieniędzy to bym spokojnie 600 zł odłożyła. Dziewczyny mają rację, najpierw odliczyć pieniądze na rachunki, paliwo, pieluchy ( mniej więcej wiesz ile Ci potrzeba na miesiąc) I wszystko inne na prawdę niezbędne.Potem podziel kwotę na dni które zostały do następnej wypłaty. Poza tym ja robie od razu większe zakupy, kupuję np porcje rosołowe 6szt, kości 6szt, mięso mielone 2 kg, schab 1kg(kroję od razu w plastry) i zamrażam. Oczywiście wszystko porcjami podzielone i spakowane w oddzielne torebki by wyjąć np 3 szt kotletów na obiad. Chleb również można zamrozić, tak samo kiełbasę. Dzięki temu przez pare dni nie musisz robić zakpów i narażać się na pokusy no i zaoszczędzasz paliwa ;).Mleko równiez kupuję od razu całą zgrzewę, makaron, mąka ,cukier, przeciery. Wszystko co może spokojnie postać dłuższy czas w lodówce czy szafce. Dzieki takim zakupom zawsze zostaje jakis zapas na kolejny miesiąć, a to oznacza że kolejnego miesiąca można odłożyć więcej kaski :)

Zawsze trzeba podejmować ryzyko.Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie...
Avatar użytkownika
Jamelia
Moderatorka
 
Posty: 3270
Dołączył(a): 6 sty 2013, o 14:47

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez orientalna » 6 sty 2014, o 16:14

Ja nie wiem jak jest z kartami z punktami w Polsce, ale chyba też jest sporo po sklepach? Musisz popytać czy w sklepach w których kupujesz nie ma takich kart, wyrobienie jest za darmo, a często potem te punkty się zwracają w postaci np. zniżek, albo czegoś w ten smak. Tak czy inaczej pieniądze musisz wydać, bo zakupy musisz zrobić.
Polecam też zastanowienie się np. nad tym, które produkty żywieniowe możemy zastąpić na tańsze. Czasami to naprawdę tylko marka.
Trzeba myśleć przy zakupach, co możemy np. kupić z terminem ważności który się już, zaraz skończy (co zjemy) bo często jest po promocji, a czego na pewno nie zjemy i tak w przeciągu tych kilku dni.
Warto się przejrzeć po sklepach, jednak poświęcić te pół godzinki dłużej - może w osiedlowym jest np. tania chemia, a tu w tym większym najtaniej dostaniemy owoce?
Robić listę zakupów, a potem zobaczyć czego faktycznie potrzebujemy. Szukać promocji i zastanowić się, czy te 2w1 nas nie wyjdzie drożej, niż zakup dwa razy tego samego produktu - bo czasem tak bywa. Albo w innym sklepie. Te ceny potrafią się różnić naprawdę bardzo.

Obrazek
orientalna
Miła Kobietka
 
Posty: 50
Dołączył(a): 29 wrz 2013, o 16:40
Lokalizacja: DE

Re: OSZCZĘDNE, ZARADNE, POMYSŁOWE;)

Postprzez ewelina110 » 3 mar 2014, o 19:50

Najlepiej zaoszczedzic na jedzeniu,nie wyrzucac tego co mozna jeszcze wykorzystac np z obiadu na kolacje itd
ewelina110
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 1
Dołączył(a): 3 mar 2014, o 19:42
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]