Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Życiowy dział, nasze sprawy i problemy dnia codziennego.

Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Kuba_DW_PWN » 10 mar 2014, o 00:27

Chciałem z Wami podyskutować o nowych technologiach w kontekście ich wykorzystywania w dzisiejszym świecie.
Do refleksji skłoniła mnie książka Williama Powersa „Wyloguj się do życia" - nowość PWN, którą kupiłem 3 marca.Autor pisze w książce o wpływie urządzeń mobilnych na relacje w związku, pomiędzy członkami rodziny i bliskimi nam osobami.

Czy Waszym zdaniem nowe technologie zmieniły sposób tworzenia relacji pomiędzy ludźmi?
Do czego Wy najczęściej wykorzystujecie Internet i urządzenia mobilne?
Kuba_DW_PWN
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 1
Dołączył(a): 26 lut 2014, o 17:09

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Jamelia » 10 mar 2014, o 09:13

no cóż, moje zdanie w tym temacie jest następujące: Kiedyś , kiedy nie było komputerów, play station itp rodziny dla rozrywki jechały do zoo lub po prostu szły na spacer, odwiedzali częściej znajomych... Dzieci bawiły się wspólnie na podwórku. A teraz? Sami wiemy jak jest, każdy zajęty tym co najbardziej lubi, komputer, telefon itd Więc relacje ludzi również się zmieniły, nie ma już takich więzów i potrzeby przebywania z drugim człowiekiem, coraz więcej technologii zagłusza i zastępuje tę potrzebę.

Zawsze trzeba podejmować ryzyko.Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie...
Avatar użytkownika
Jamelia
Moderatorka
 
Posty: 3270
Dołączył(a): 6 sty 2013, o 14:47

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Carina » 10 mar 2014, o 12:03

Wplyw jest ogromny.Z jednej str pomaga a z drugiej rujnuje relacje miedzyludzkie.Wazniejsza staje sie wygoda niz zdrowie...

"...przez noc droga do świtania -
przez wątpienie do poznania -
przez błądzenie do mądrości -
przez śmierc do nieśmiertelności..."
Avatar użytkownika
Carina
Kobietka Expert
 
Posty: 2942
Dołączył(a): 14 cze 2013, o 09:19

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Snajper » 10 mar 2014, o 13:33

Mam kolegę który pamięta dokładnie czasy kiedy nie istniały jeszcze telefony komórkowe. Jest zdecydowanym wrogiem technologii we wszelkich objawach i dość ciekawie to tłumaczy. Zacytuję jego złote myśli ;) :
" Dawniej kiedy dostawałem list od dziewczyny, wyglądał jak dzieło sztuki. Był kolorowy, na ozdobnym papierze, napisany starannym odręcznym pismem, pachnący, w środku mogłem znaleźć kosmyk włosów, albo zasuszony liść który znalazła w czasie spaceru, a za zagiętym rogiem kartki jakieś sekretne wyznanie. Już sam fakt że stworzyła dla mnie takie dzieło sztuki świadczył o tym, że coś dla niej znaczę. Teraz dziewczyny piszą sms-a : kocham cię kotku, wybierają opcję wyślij do wszystkich i już stado facetów podskakuje z radości..."
albo:
" Kiedyś na makulaturze znalazłem starą książkę z bajkami. Otworzyłem ją, miała pomalowane w serduszka i motylki strony, a w środku była kartka z namalowanym pajacykiem. Jakiś dzieciak był dumny ze swojego dzieła, bo podpisał się pod nim i jak prawdziwy malarz napisał datę. Kurczę, uświadomiłem sobie, że on teraz już ma pewnie wnuki. Ta książka okazała się wehikułem czasu dla jego pajacyka a książka miała duszę tego dziecka. Spróbujcie coś takiego zrobić z e-bookiem. Baterie padną po gwarancji a wyświetlacz po paru latach. To tylko plastik."

Nie jestem aż takim ekstremistą, ale uważam, że technologie spłycają więzi ludzkie a urządzenia mobilne tylko podtrzymują wrażenie, że tak nie jest. Ostatecznie wygodniej do kogoś zadzwonić niż się spotkać - zwłaszcza przy obecnym tempie życia.
Snajper
Samiec
 
Posty: 789
Dołączył(a): 4 mar 2014, o 08:53
Lokalizacja: z miasta Świętej Wieży

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Carina » 10 mar 2014, o 14:08

Snajperku nic dodac nic ujac.Szkoda ze tak malo osob to dostrzega :_

"...przez noc droga do świtania -
przez wątpienie do poznania -
przez błądzenie do mądrości -
przez śmierc do nieśmiertelności..."
Avatar użytkownika
Carina
Kobietka Expert
 
Posty: 2942
Dołączył(a): 14 cze 2013, o 09:19

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Limonika » 17 mar 2014, o 12:41

dokładnie się zgodzę. technologie to masakra. na dobra sprawe, zamiast zblizac - oddalaja, a zamiast cokolwiek ułatwiać - komplikują.
Sama najchętniej wróciłabym do pisania listów :) już nawet pisanie długich maili na początku czasów internetu na pewno były lepsze niż np. fejsbukowanie.
Avatar użytkownika
Limonika
Miła Kobietka
 
Posty: 48
Dołączył(a): 17 mar 2014, o 10:27

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Theila » 9 kwi 2014, o 18:06

A mnie się to podoba. Dla mnie to dobrze, że mam tel, w którym mogę wszystko sprawdzić i mieć służbowe rzeczy pod ręką. Ale też nie tylko w tym kierunku idzie technologia. Moja mama jak do mnie przyjeżdża nie może się nacieszyć płytą indukcyjną, kuchnią parową czy pralką, której prawie nie słychać jak pierze. Teraz moi rodzice mają rocznice więc pewnie kupie im taką samą kuchnie elektroluxa jaka sama mam. Do tego jest jeszcze ogrom technologi w motoryzacji , metra, nowoczesne autobusy. Wiele rzeczy, które idzie na technologiczne udogodnienia życia.
Avatar użytkownika
Theila
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 700
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 10:31

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Snajper » 9 kwi 2014, o 21:21

Moim zdaniem technologia tworzy coraz więcej przedmiotów jednorazowego użytku, które najczęściej nie nadają się do naprawy. Obecnie najważniejszą rzeczą w projektowaniu jest zagadnienie planowego starzenia się przedmiotów, tak, aby po okresie gwarancji nikt nie wpadł na pomysł naprawiania ich. Poza tym większośc rzeczy - telefony, laptopy czynią z nas niewolników korporacji i naszych pracodawców.

To błędne koło:

Im więcej rzeczy wymaga ciągłej wymiany, tym więcej musimy zarabiać- im więcej musimy zarabiać tym dłużej i ciężej pracujemy - im ciężej pracujemy, tym mniej mamy czasu dla bliskich - im mniej mamy czasu dla bliskich tym więcej technologii potrzebujemy aby ten czas odzyskać - im więcej technologii nas otacza, tym częściej wymieniamy rzeczy i ...teraz należy wrócić do początku tego zdania...
Snajper
Samiec
 
Posty: 789
Dołączył(a): 4 mar 2014, o 08:53
Lokalizacja: z miasta Świętej Wieży

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Astra » 9 kwi 2014, o 23:20

Dlugo by o tym rozprawiac, ale warto zauwazyc , ze z jednej strony nowoczesne
technologie spowodowaly ze zycie w wielu dziedzinach stalo sie prostsze i niwymagajace
tak wielu nakladow jak kiedys.
Natomiast w zastraszajacym tempie obserwuje sie rowniez negatywny wplyw na realacje
rodzinne , a nawet uzaleznienia.
Wielogodzinne i systematyczne przebywanie w sieci to przeciez typowe uzaleznienie i powolny
wstep do destrukcji psychiki.
Slyszy sie tez o analfabetyzmie internetowym dotykajacym cale rzesze fruwajacych po necie .Panuje nawet takie okreslenie, ze po co sie cos tam uczyc skoro szybciej sciagne z netu itd.
Jest rowniez spora grupa netowcow uwazajacych net za autorytet w kazdej dziedzinie.
Mysle, ze umiejetne korzystanie z dobrodziejstw najnowszych technologii jest sztuka i
bardzo latwo jest wpasc w tzw sidla technologiczne, ktore bez tego zwyczajnego rozsadku
moga stac sie przeklenstwem technologicznym , a nie pozadanym dobrodziejstwem sluzacym rowojowi czlowieka.
A przeciez o to nam wszystkim nie chodzi. :roll:
Avatar użytkownika
Astra
Super Gaduła
 
Posty: 1827
Dołączył(a): 22 mar 2014, o 01:28

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Theila » 29 kwi 2014, o 08:33

Astra napisał(a):Mysle, ze umiejetne korzystanie z dobrodziejstw najnowszych technologii jest sztuka


To zdanie jest wręcz idealnie przekazane.

Co do technologii to jest tego ogrom co pomaga żyć i cięzko się bez tego obyć, ale na pewno się da. Więc faktycznie umiar pominien być we wszystkim. Bez jakich technologii byłoby wam najtrudniej obyć się w życiu codziennym ?
Avatar użytkownika
Theila
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 700
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 10:31

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez meduzaduza » 10 maja 2014, o 18:18

mnie było by ciężko bez tel. kom., ale tel., a nie smartphone'a. normalnie jak widzę te tablety, iphone'y, ipady, ipody... to mnie ogarnia rozpacz, że jestem taka zacofana ;) ale co ja zrobię, że jakbym miała przewijać te ekraniki w smarcie to normalnie nerwicy bym dostała, a używać cały czas do zalogowania w sieci to dziękuję, wolę jak sieć czasem ode mnie odpocznie ;) zwykły tel. do dzwonienia i sms'ów wystarczy. a zdjęcia robię cyfrówką, lepsza jakość niż w smartphonie. ale zdjęcia - ładne, z wycieczki np., a nie selfie na FB :)

Gdzie obsługa prawna jest najlepsza?
meduzaduza
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 5
Dołączył(a): 10 maja 2014, o 16:00

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Jamelia » 1 cze 2014, o 20:38

Na pewno nie zyczyla bym sobie aby skończyly się pralki, kuchnie, lodówki. A reszta wynalazków jest mi obojetna(oczywiscie nie wliczając sprzetów medycznych itp) Mówie o wygodnictwie :D

Zawsze trzeba podejmować ryzyko.Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie...
Avatar użytkownika
Jamelia
Moderatorka
 
Posty: 3270
Dołączył(a): 6 sty 2013, o 14:47

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Theila » 24 sie 2014, o 09:43

Z ciekawostek technologicznych, byłam wczoraj u znajomych i ich zmywarka pokazywała odczyty światełkiem na podlodze. No zaskoczona byłam jak to daleko zaszło. Mają jakiś model Electroluxa z tych nowych. Jest mega cicha. Jakby w ogole nie pracowała, a na podlodze w kuchni się pojawia światło. Można sobie nawet wybrać kolor światła i pokazuje nam tym czy już pozmywała czy może jeszcze nie. No ja bylam w szoku ;P
Avatar użytkownika
Theila
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 700
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 10:31

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Astra » 24 sie 2014, o 18:56

Tak sobie mysle, ze w tym szalenstwie technologicznym zatraca sie tak naprawde dostrzeganie
samego czlowieka jako najwazniejszej istoty ktora w tym kreciolku najnowszych wynalazkow zaczela
w zastraszajacym tempie tracic na kontaktach bezposrednich z ludzmi i schladzac realcje miedzyludzkie.
To nowe technologie pomagaja zyc ludziom nowoczesniej i wygodniej , ale pozostaje to ogromne ale.
Czlowiek jakos nie bardzo potrafi te cudowne zdobycze technologiczne pogodzic z bliskoscia wobec innych ludzi , bo kontakty sa bardzo ulatwione przez np. sms-y, czy e-maile, wiec juz one zastepuja niejako nasza fizyczna obecnosc itd itd.
Nowe technologie ulatwiajac nam zycie, jednoczesnie mozna pokusic sie o stwierdzenie , niszcza nasze wnetrze i zmieniaja optyke postrzegania naszych relacji i funkcjonowania w normalnym codziennym zyciu.
Jednym slowem moga niszczyc powolutku nasze zycie wewnetrzne. :o
Avatar użytkownika
Astra
Super Gaduła
 
Posty: 1827
Dołączył(a): 22 mar 2014, o 01:28

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Formel » 26 sie 2014, o 11:53

Dla mnie technologię powinni zaadaptować do szkolnictwa, na przykład jak patrzę na własnie kompletowaną wyprawkę dla :baby Dzieciaka to mnie szlak trafia, wystarczyłbym komputer z wszystkimi podręcznikami, książkami oraz programami do nauki i podgladem zdalnym nauczyciela na pulpit a nie nosiłby dzieciak plecaka 10kg...

Zadumę powoduje u mnie przeczytanie np. takiego artykułu SPAM. I trochę zastanawia mnie kiedy wreszcie zacznie sie to zmieniać ;)

Ostatnio edytowano 27 sie 2014, o 22:12 przez Hadassa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: SPAM
Formel
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 1
Dołączył(a): 26 sie 2014, o 11:42

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez Astra » 27 sie 2014, o 01:25

Niestety , musze Cie zmartwic bo w Polsce bardzo dlugo dojrzewaja Ci od ktorych
te wszelkie zmiany zaleza.
Czasami czlowieka trafia przyslowiowy szlag , ze tak sie to slimaczy. :ok:
Avatar użytkownika
Astra
Super Gaduła
 
Posty: 1827
Dołączył(a): 22 mar 2014, o 01:28

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez WszystkozAmeryki_com » 17 wrz 2014, o 13:48

Wszystko przychodzi z czasem i ten postęp technologiczny tak czy inaczej jest nieunikniony,może niektóre rzeczy jak platformy e-learningowe dla dzieci nie są jeszcze popularne,ale myślę ze to właśnie nic innego jak tylko kwestia czasu. Sama bardzo lubię korzystać z tableta oraz smartfona.

WszystkozAmeryki_com
Extra Kobietka
 
Posty: 257
Dołączył(a): 5 wrz 2013, o 11:30

Re: Wpływ najnowszej technologii na funkcjonowania człowieka

Postprzez sky37 » 11 sie 2017, o 13:03

Nie zawsze jest to dobry wpływ, bo np. pojawiają się problemy z koncentracją, ale z drugiej strony te technologie na tyle upraszczają nasze i tak skomplikowane życie, że można im to wybaczyć ;)

sky37
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 17
Dołączył(a): 11 sie 2017, o 12:26
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]