Praca czy rodzina?

Życiowy dział, nasze sprawy i problemy dnia codziennego.

Praca czy rodzina?

Postprzez New Woman » 12 mar 2014, o 11:24

Witam,
Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą historię, która natchnęła mnie do rozmyślań na temat tego co jest w życiu najważniejsze:

SYN: Tato, mogę Cię o coś zapytać?
TATA: No jasne, o co chodzi?
SYN: Tato, ile zarabiasz na godzinę?
TATA: To nie twoje sprawa. Dlaczego zadajesz mi takie pytanie?
SYN: Ciekawy byłem. Powiedz mi proszę ile zarabiasz na godzinę.
TATA: No,jak tak bardzo chcesz wiedzieć zarabiam 100 $ na godzinę.
SYN: Oj! (z opuszczoną głową), tato, pożyczyłbyś mi 50 $?
Tata się wkurza.
TATA: Jedyny motyw dlaczego mnie o to zapytałeś, bo chciałeś żebym pożyczył ci pieniędzy na zakup jakieś głupiej zabawki, albo innej bezsensownej rzeczy do swojego pokoju i do łóżka.
Zastanów się nad tym dlaczego jesteś takim egoistą. Ja pracuję ciężko cały dzień a ty zachowujesz się tak niedojrzale.

Mały chłopczyk poszedł w ciszy do swojego pokoju i zamknął drzwi.
Mężczyzna usiadł i myśląc o pytaniu chłopca i jeszcze bardziej się zdenerwował. Jak on mógł zadać mi takie pytanie. Zaczął rozmyślać.
Może miał potrzebę kupić coś niezbędnego za te 50 $, nie pyta często o pieniądze.
Mężczyzna poszedł do pokoju chłopca i otworzył drzwi.

TATA: Śpisz synku?
SYN: Nie tato, nie śpię
TATA: Tak sobie pomyślałem, że może byłem zbyt surowy dla ciebie. To był naprawdę ciężki dzień dla mnie i wyładowałem się na tobie. Oto 50 $ o które mnie poprosiłeś.
Mały chłopiec usiadł na łóżko i uśmiechnął się.
SYN: Ach, dziękuję tato.
Po czym spod poduszki wyciągnął pomarszczone banknoty. Mężczyzna zobaczywszy, że chłopiec miał pieniądze zaczyna się denerwować.
TATA: Dlaczego chcesz pieniądze skoro je masz?
SYN: Ponieważ nie miałem wystarczająco, ale teraz już mam.
Tato, mam 100 $ teraz. Mogę kupić jedną godzinę z twojego czasu. Proszę przyjdź wcześniej jutro z pracy. Chciałbym zjeść z tobą kolację.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że czas ucieka nam między palcami, a my nie spędzamy go z osobami bliskimi, ważnymi, tymi które kochamy. Jeżeli umarlibyśmy jutro, firma dla której pracujemy łatwo nas zastąpi w kilka dni, ale rodzina i przyjaciele będą nas opłakiwać przez resztę ich życia.... Poświęcaj czas bliskim!

Jak sądzicie, co tak naprawdę jest najważniejsze?

Pozdrawiam,
Anna
New Woman
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 7 lut 2014, o 17:54

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez jankajanka » 12 mar 2014, o 12:25

To jest odwieczne pytanie, jednak trzeba to pogodzić, bez pieniędzy i tak nie będziemy mieli czasu na rodzinę, pracując jednak w swojej firmie ograniczamy ten czas również. Nie ma złotego środka trzeba umieć to pogodzić i umieć rozdzielić czas pracy od czasu dla rodzinny.

jankajanka
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 5
Dołączył(a): 12 mar 2014, o 12:22

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez Snajper » 12 mar 2014, o 20:33

Widzisz wszystko zależy od realiów życia. Jeśli poświęca się czas, który można spędzić z rodziną, tylko po to aby powiększyć konto, które zupełnie wystarcza na normalne życie, to już coś nienormalnego (dla mnie przynajmniej).
Jednak w realiach Polskiej rzeczywistości, sprawa się mocno komplikuje. Bardzo często tylko praca obojga rodziców pozwala utrzymać dziecko i dom. Pół biedy, jeśli jest to tzw. praca na miejscu. Gorzej jeśli trzeba skorzystać z "wolności" jaką daje wyjazd za pracą. Zwykle im dalej tym gorzej. Więzi się rwą, każdy zaczyna żyć własnym życiem, trudno otrzymać związek. Dzieci też nie da się wychować przez skypa i telefon komórkowy. Ludzie są tylko ludźmi...

Potem uczeni socjologowie mogą snuć teorie o tym , że małżeństwo wychodzi z mody a ludzie wolą wolne związki. Nikt jakoś nie dostrzega, że kryzys ludzkich związków jest wynikiem "społecznego nowotworu" jakim jest globalizacja połączona z dużymi różnicami w poziomie życia.

Ważniejsza jest rodzina - tylko że nie każdy ma przywilej dokonania wyboru.
Snajper
Samiec
 
Posty: 789
Dołączył(a): 4 mar 2014, o 08:53
Lokalizacja: z miasta Świętej Wieży

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez tolapiekna » 13 mar 2014, o 10:14

Trzeba pogodzić pracę z rodziną, inaczej się nie da w naszym społeczeństwie, jest to nie możliwe. Można siedzieć w biurze ale tez trzeba mieć czas aby byc z rodziną. Kłopot jest gry pracujemy za granicą - Anglia, Francja - tam rodzinę mamy daleko i nie da się tego pogodzić. na miejscu musimy.

tolapiekna
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 5
Dołączył(a): 13 mar 2014, o 10:10

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez KwitnieBez » 13 mar 2014, o 11:40

Niestety, w Polsce czasem żeby się utrzymać trzeba mocno ograniczyć czas dla rodziny i dla siebie...
KwitnieBez
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 13 mar 2014, o 11:33

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez kasiakasia333 » 27 mar 2014, o 18:10

to niestety nasza - społeczeństwa ludzi w wieku produkcyjnym bolączka. ja czasami muszę zostawac dłużej, albo pracowac w domu,. to samo moj mężczyzna... denerwuje mnie to i walczę o trochę wiecej czasu dla rodziny, ale cieżko jest, jesli ma sie masę rachunków do opłacenia....
kasiakasia333
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 16
Dołączył(a): 13 lut 2014, o 14:03

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez Haniek1 » 9 kwi 2014, o 11:43

Ja bardzo ubolewam nad faktem, że nie mam więcej czasu dla dziecka ale niestety kredyt zmusza nas do nadgodzin..Czasy są trudne i nie łatwo wychowywać dzieci. Nie dziwię się, że ludzie decydują się tak późno...
Haniek1
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 4
Dołączył(a): 8 kwi 2014, o 15:22

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez Astra » 13 kwi 2014, o 02:13

Ach te wieczne i nieustanne trudne wybory.
Ja sie tak dobrze zastanawic to czlowiek nie ma latwego i spokojnego zycia.
Ciagle dokonuje chierarchii roznych wartosci i ciagle jest zmuszany do jakisc wyborow.
By zaspokoic swoje egzystencjonalne potrzeby musi wybierac mniejsze zlo , a to wiaze sie
rowniez z kacem moralnym tak czesto czlowiekowi towarzyszacemu.
To smutna rzeczywistosc, ale na ten moment czlowiek nie ma innej opcji.
Wszystko jest wazne rodzina , kariera , zarabianie na utrzymanie itd.
Ale jest tez odwieczne pytanie jak to wszystko osiagnac bez uszczerbku na dobrych i serdecznych relacjach z najblizszymi ?
Jak znalezc czas na bycie z nimi a nie obok nich?
Czas plynie bezlitosnie i umyka wiekszosc tej bliskosci .
Dlatego mysle sobie, ze czasami warto odrobine przystanac i pomyslec , ze jest czas na codziennosc , ale tez jest czas na uczucia , rozmowy , zainteresowanie i docenianie.
Nie zyjmy tylko dla siebie i swoich wyborow ale doceniajmy tych ktorzy nas kochaja i potrzebuja niezaleznie od sytuacji i tego czy jestesmy z nimi fizycznie.
Czasami takie podejscie do otaczajacej rzeczywistosci i pogodzenie naszych relacji rodzinnych jest mozliwe.
Mysle tez , ze nic nie jest tak naprawde w stanie przeszkodzic dobrym relacjom z bliskimi nawet nasza praca , kariera czy inne obowiazki jesli sercem i uczuciowym zaangazowaniem bedziemy z nimi.
Zdecydowanie nie da , sie dokonywac takich wyborow albo praca albo rodzina ale da sie napewno popracowac nad sfera uczuciowa ktora jest podstawa funkcjonowania prawidlowych relacji miedzy ludzmi . :roll:
Avatar użytkownika
Astra
Super Gaduła
 
Posty: 1827
Dołączył(a): 22 mar 2014, o 01:28

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez Karolina_R » 13 kwi 2014, o 13:02

Mimo, że wydaje się to mało realne, trzeba przynajmniej spróbować znaleźć złoty środek między pracą a rodziną.
Karolina_R
Miła Kobietka
 
Posty: 46
Dołączył(a): 13 kwi 2014, o 12:45

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez Alex » 14 kwi 2014, o 13:49

Tak samo myślę. Praca to coś więcej niż tylko miejsce do zarabiania pieniędzy, przebywa się tam na tyle długo, że jak się myśli o tym inaczej, to można by zwyczajnie zwariować. :P
Ale rodzina zawsze będzie ważniejsza. Pracę możesz zmienić, rodziny generalnie nie.
Alex
Fajna Kobietka
 
Posty: 138
Dołączył(a): 12 mar 2013, o 17:21

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez Astra » 15 kwi 2014, o 00:46

Zastanawia mnie wobec tego dlaczego , skoro wiekszosc z nas ma swiadomosc, ze
rodzina jest najwazniejsza ma takie dylematy w wyborze?
Gdzie lezy przyczyna naszych roznych rozterek zyciowych dot. tych wyborow?
Wiem ,ze to bardzo trudne pytania , ale moze czasami warto pokusic sie
o chwilowe zastanowienie nad naszymi wartosciami. :roll:
Avatar użytkownika
Astra
Super Gaduła
 
Posty: 1827
Dołączył(a): 22 mar 2014, o 01:28

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez Carina » 15 kwi 2014, o 10:08

Moze te rozterki wynikaja stad, ze jednak nie mając pracy nie mozna w pelni spokojnie poswiecic sie rodzinie...i odwrotnie.Jedno z drugim jest jednak scisle powiazane...i jedno bez drugiego nie jest pełne a jednoczesnie razem nie moze funkcjonowac.Wiec czesto stajemy przed wyborem...ktory w pelni nie bd satysfakcjonujacy.

"...przez noc droga do świtania -
przez wątpienie do poznania -
przez błądzenie do mądrości -
przez śmierc do nieśmiertelności..."
Avatar użytkownika
Carina
Kobietka Expert
 
Posty: 2942
Dołączył(a): 14 cze 2013, o 09:19

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez peryg » 16 kwi 2014, o 11:47

Zgadzam się , praca jest nam potrzebna a rodzina najważniejsza. Czasami jednak trzeba brać nadgodziny i więcej czasu poświęcać pracy żeby zapewnić im odpowiednie warunki.

peryg
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 2
Dołączył(a): 16 kwi 2014, o 11:21

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez Lilia » 16 kwi 2014, o 14:37

Może trochę to wynika z wychowania.... Z tego, co wyniosło się z domu, jakie wartości przekazywali rodzice.
Avatar użytkownika
Lilia
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 18
Dołączył(a): 28 paź 2013, o 11:27

Re: Praca czy rodzina?

Postprzez Astra » 16 kwi 2014, o 21:09

Tu bym sie akuratnie z Toba nie zgodzila, bo co tak naprawde ma wspolnego
wychowanie ?
Przeciez tu konkretnie chodzi o nasze wybory ktore podyktowane sa sercem , uczuciami i
konkretnymi decyzjami, a przede wszystkim rozsadkiem i odpowiedzialnoscia za swoich
bliskich.
Szczerze mowiac to bardzo trudny temat , bo uderza w nasze najczulsze emocjonalnie
punkty i nasza wrazliwosc, co ma przlozenie na nasza prace czy kariere.
Nie ma niestety zlotego srodka czy uniwersalnej recepty na takie wybory.
I z nimi musimy mocowac sie niestety zupelnie sami.
Moze to byc doskonaly sprawdzian jacy i kim tak naprade jestesmy i co jest dla nas
w zyciu najwazniejsze.?
O odpowiedzi nie bedzie latwo. :roll:
Avatar użytkownika
Astra
Super Gaduła
 
Posty: 1827
Dołączył(a): 22 mar 2014, o 01:28
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot]

cron