jak prać poduszki

Nie wiesz jak urządzić mieszkanie? Jak uporać się z remontem? Jakie kwiaty kupić do ogrodu? Czyli tematy związane z naszym domowym zaciszem.

jak prać poduszki

Postprzez Gosia112 » 15 sty 2012, o 13:18

Witam.
Chciałam zapytać was co sądzicie o praniu poduszek.
Mam antyalergiczne i straciły swoją sprężystość. Czy moge je wyprać i czy to coś pomoze. Czy może macie inny sposób aby te poduszki były jak nowe.
Gosia112
 

Re: jak prać poduszki

Postprzez no.nie.wiem » 15 sty 2012, o 13:40

Ja zawsze robię tak:
sprawdzam na metce poduchy jak mi każą prać :) W sensie, czy ręcznie czy w pralce. Jeśli ręcznie to w letniej wodzie, jesli w pralce to nastawiam na pranie delikatne na 30 stopni i na małe obroty żeby ich nie wytarmosiło za bardzo.
Używam samego płynu do płukania albo do prania, nie wiem dlaczego ale tak doradziła mi mama (ona też nie wie dlaczego :) )
Suszę na zewnątrz najlepiej w słońcu. W mieszkaniu też można ale dłużej i trzeba dobrze sprawdzić czy wyschły bo się zakisi w środku :?
Zatem ja dopuszczam się owego czynu latem :mrgreen:
no.nie.wiem
 

Re: jak prać poduszki

Postprzez Gosia112 » 15 sty 2012, o 14:38

ok dzięki ;) poczekam do lata w takim razie. Chociaz nie wygodnie mi się śpi więc niewiem jak wytrzymam.
Gosia112
 

Re: jak prać poduszki

Postprzez no.nie.wiem » 16 sty 2012, o 08:55

Potraktuj je trzepaczką do dywanów. Małe lanie nie zaszkodzi ;)
I tak mi przyszło do głowy, że można je oddać do pralni. Chociaz nie wiem, czy piorą tak takie rzeczy...
Można zapytać, pralnie nie są drogie
no.nie.wiem
 

Re: jak prać poduszki

Postprzez dzo » 16 sty 2012, o 09:30

i w pralni wysuszą porządnie od razu ;)
dzo
 

Re: jak prać poduszki

Postprzez Gosia112 » 16 sty 2012, o 16:28

a słyszałyście o jakiejs metodzie z piłeczkami pingpongowymi? cos mi sie obiło o uszy ze do pralki na wirowanie z tymi piłeczkami czy jakos tak ;)
Gosia112
 

Re: jak prać poduszki

Postprzez dzo » 16 sty 2012, o 16:46

piłeczki ping-pongowe ?? aby na pewno ??

ja słyszałam o jakiś kulach do prania ale na pewno nie były to piłeczki ping-pongowe
dzo
 

Re: jak prać poduszki

Postprzez Haniek » 18 lut 2012, o 08:40

Witam,
jeżeli można coś doradzić, to przede wszystkim wiadomo, że pierzemy tylko poduszki syntetyczne :) . Jeżeli są one wypełnione tzw. granulatem silikonowanym czyli w momencie zakupu są mięciutkie i sprężyste (jak większość poduszek obecnie dostępnych) to oczywiście można je wyprać w niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania ale w żadnym wypadku nie wolno ich płukać w płynie zmiękczającym. Płyn ten powoduje że kuleczki tracą swoje antystatyczne właściwości, przestają być sprężyste i zbijają się w kluchę. Taka poduszka jest już niestety do wyrzucenia... :(

Trzeba też pamiętać, że poduszki powinno się wymieniać co ok 2 lata. Każda, nawet najbardziej puszysta poduszka pod wpływem ciężaru głowy i niestety potu który trafia w nią każdej nocy, z czasem traci swoje właściwości. Wiem, że jest to pobożne życzenie producentów i sprzedawców, ale jednak czasem poduszkę trzeba wymienić ... :|
Sama ostatnio szukałam poduszki dla męża i koleżanka poleciła mi sklep internetowy o wdzięcznej nazwie ciepła kołderka. Mają tam poduszki zwykłe, antyalergiczne i ortopedyczne. W mojej ocenie w przyzwoitych cenach, a przede wszystkim dostępne od ręki.

Na początek proponuję jednak spróbować z praniem i płukaniem w zwykłej czystej wodzie.
:)
Haniek
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 2
Dołączył(a): 18 lut 2012, o 08:19

Re: jak prać poduszki

Postprzez Gosia112 » 18 lut 2012, o 12:24

Haniek napisał(a):Witam,
jeżeli można coś doradzić, to przede wszystkim wiadomo, że pierzemy tylko poduszki syntetyczne :) . Jeżeli są one wypełnione tzw. granulatem silikonowanym czyli w momencie zakupu są mięciutkie i sprężyste (jak większość poduszek obecnie dostępnych) to oczywiście można je wyprać w niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania ale w żadnym wypadku nie wolno ich płukać w płynie zmiękczającym. Płyn ten powoduje że kuleczki tracą swoje antystatyczne właściwości, przestają być sprężyste i zbijają się w kluchę. Taka poduszka jest już niestety do wyrzucenia... :(

Trzeba też pamiętać, że poduszki powinno się wymieniać co ok 2 lata. Każda, nawet najbardziej puszysta poduszka pod wpływem ciężaru głowy i niestety potu który trafia w nią każdej nocy, z czasem traci swoje właściwości. Wiem, że jest to pobożne życzenie producentów i sprzedawców, ale jednak czasem poduszkę trzeba wymienić ... :|
Sama ostatnio szukałam poduszki dla męża i koleżanka poleciła mi sklep internetowy o wdzięcznej nazwie ciepła kołderka. Mają tam poduszki zwykłe, antyalergiczne i ortopedyczne. W mojej ocenie w przyzwoitych cenach, a przede wszystkim dostępne od ręki.

Na początek proponuję jednak spróbować z praniem i płukaniem w zwykłej czystej wodzie.
:)


dziękuje.;) poduszki maja około roku takze wypiore je. jednak poczekam do wiosny zeby mi wyschły na powietrzu.
Gosia112
 

Re: jak prać poduszki

Postprzez sypialny.com » 12 maja 2012, o 10:19

Poduszki dla alergików (roztoczowych) powinnaś wyprać w temperaturze powyżej 60stC. Jest to warunek konieczny. Zimą należy przemrozić. Poduszki dla alergików i całą pościel pierzemy przynajmniej raz na trzy miesiące w celu zahamowania cyklu rozrodczego roztoczy. Niestety częste pranie i oczywiście użytkowanie zmienia strukturę wypełnienia poduszki i po roku kwalifikuje się ona do kosza na śmieci. Koszt nowej syntetycznej poduszki antyalergicznej to około 25 - 35 zł.
pozdrawiam sypialny.com
sypialny.com
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 1
Dołączył(a): 12 maja 2012, o 10:03

Re: jak prać poduszki

Postprzez sanqi » 25 cze 2018, o 11:14

Radzę też kupić specjalną poduszkę, na pewno nie z pierzem. Może być np. z pianki memory albo z groszkiem, jak moja LINK z groszkiem polistyrenowym, rewelacyjna jest i nie uczula.
sanqi
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 12
Dołączył(a): 1 lut 2016, o 13:46

Re: jak prać poduszki

Postprzez Hadassa » 27 cze 2018, o 23:08

Niektóre pralki mają specjalne programy do prania pierza. Ogólnie zimą staram sie je przemrozić, ale faktycznie wypada co jakiś czas wyprać. Nie dodaję płynu do płukania, ale za to daję proszek surf o tropikalnym zapachu, który się dość długo utrzymuje

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: jak prać poduszki

Postprzez EzoTeric » 22 lis 2019, o 13:39

Zależy od to, co producent zaleca na metce. Na pewno wszystkie można prać w pralce, tylko wystarczy ustawić program na pranie ręczne. Czyli maksymalna temperatura wody 20 stopni i wirowanie na minimum. Ja nawet te ergonomiczne ortopedyczne piorę w taki sposób. I nic się z nimi nie dzieje. Ale to na pewno zależy od wypełnienia poduszki i producenta. Ja swoje kupiłam tutaj: https://expertsnu.pl.

EzoTeric
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 4
Dołączył(a): 4 wrz 2019, o 14:02
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot]