Krytyczna analiza własnych zakupów. Jak ograniczyć wydatki?

Sprzedajesz kosmetyki? Robisz paznokcie? Chcesz zareklamować coś co może Nas zainteresować? Takie tematy akceptowane są TYLKO w tym dziale.

Czy planujesz swoje wydatki?


Tak, wszystkie wydatki są starannie zaplanowane
2
50%

Staram się systematycznie tworzyć listę zakupów
2
50%

Nie, wchodzę do sklepu i kupuję to na co mam ochotę
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 4

Krytyczna analiza własnych zakupów. Jak ograniczyć wydatki?

Postprzez tommb » 17 lip 2016, o 15:57

Jeśli nie lubimy albo nie potrafimy planować w tabelkach wydatków. Możemy na początek płacić gotówką a nie kartą. „Plastik” sprawia, że łatwiej jest nam wydać pieniądze, ponieważ nie widzimy ich przy każdej transakcji. Banknot uświadamia nam jak łatwo pieniądze nam ulatują. Kolejny krok to zbieranie paragonów i podsumowanie wydatków na przykład na koniec miesiąca. Te małe druczki kasowe uświadomią nam ile tak naprawdę wydajemy i najważniejsze NA CO idą pieniądze.

Musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim: Czy zakupy były planowane czy impulsywne? Czy były naprawdę potrzebne? Czy my tego potrzebowaliśmy? Czy kupiona ilość była naprawdę potrzebna ? Czy dostaliśmy to czego oczekiwaliśmy ?

Płeć nie ma tu znaczenia, choć stereotypowo to kobiety więcej wydają na „głupoty”. Dlaczego tak jest?

Zazwyczaj mężczyźni planują swój zakup i nie tolerują niczego więcej poza nim. Robią listę zakupów i tylko ta ich interesuje. Kobiety jednak lubią coś dokupić, są bardziej podatne na promocję, łatwiej potrafią sobie wmówić, że dany przedmiot będzie niezbędny do domu czy dla nich samych. Płeć żeńska bardzo często również poszukuje w zakupach uzupełnienia brakujących endorfin.

Impulsy są potrzebne

Zakazany owoc przyciąga, więc ustalmy sobie (czy jesteśmy mężczyzną czy kobietą) raz w miesiącu z określoną kwotą impulsywne zakupy, w których kupujemy co nam wpadnie do rąk. Reszta miesiąca niech będzie trzymała się listy zakupów.

Obserwujmy ile wypływa nam z portfela. Czy naprawdę te wszystkie rzeczy są nam potrzebne?

Podejdźmy do naszych zakupów krytycznie. Przeanalizujmy nasze ostatnie wyprawy do sklepu i zastanówmy się czy to wszystko było nam potrzebne. Oczywiście bądźmy racjonalni. Nie raz ponosimy wydatki wbrew naszej woli, wydatki, których nie da się uniknąć. Buty, które się rozkleiły, pralka, która się zepsuła czy zastawa, która się stłukła jest nieplanowanym wydatkiem. Ba, takim, który raczej jest niemożliwy do zaplanowania...

Czy istnieje możliwość znalezienia tańszego odpowiednika?

Sprawdźmy czy możemy znaleźć tańszą alternatywę. Nie chodzi tu, żeby kupić najtańszą pralkę, czy najtańszy ketchup, który smakuje jak woda. Możemy jednak wybrać produkt, który jest zarówno dobrej jakości a jednocześnie ma rozsądną cenę. Nie musimy płacić za produkty, które różnią się od innych tylko metką producenta!

Podsumowując, unikajmy szaleństwa i bądźmy rozsądni. Nie dajmy się ponieść emocją i bądźmy świadomi, że świat nie wygląda jak na reklamie i nie powinniśmy się czuć gorsi ponieważ nie mamy najnowszego telefonu. Podchodząc zdroworozsądkowo, ten, który kupiliśmy kilka lat temu wciąż działa i wygląda całkiem dobrze. Po co więc nowy?

Trzymajmy się listy zakupów i róbmy ją za każdym razem. Nie bądźmy jednak dusigroszem. Pozwólmy sobie na jeden impulsywny zakup miesięcznie. Dobrze byłoby jednak by nie był już na początku miesiąca, w momencie otrzymania wypłaty, w którym mamy najwięcej pieniędzy.

Zapisujmy na kartce ile wydajemy na daną kategorię produktów, przemyślmy czy tak dużo musimy wydać na jedzenie, ubrania czy przedmioty domowe. Ustalmy budżet na kolejne miesiące i starajmy się tego trzymać

Autor tekstu: Magdalena Szydłowska

Portal finansowy, porównanie ofert banków: http://ranking-bankow.com.pl
tommb
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 1
Dołączył(a): 17 lip 2016, o 15:23

Re: Krytyczna analiza własnych zakupów. Jak ograniczyć wydat

Postprzez Bounty » 19 lip 2016, o 09:01

Zgadzam się z Panią Magdaleną, że warto zastąpić płatność kartą gotówką. Może przez miesiąc próbny. Wypłacić sobie pewną kwotę, którą jesteśmy pewni że wydamy na zakupy. To pomaga bardziej kontrolować wydatki. Nie dajmy się także namawiać tym pysznym słodyczom przy kasach w supermarketach, tak one kuszą ale jak mamy silną wolę to na pewno wystarczy kupno paczki ciastek na caly tydzień niż takie dojadanie się snickersami :) Przed każdym wyjściem na zakupy robię listę co potrzebuję, a potem dokładnie sprawdzam co z tego jest niezbędne aby kupić w tym tygodniu/miesiącu. To bardzo ułatwia i zgodnie z tekstem pani Magdaleny pozwala ustalić budżet na kolejne miesiące. :)

“Never let the fear of striking out keep you from playing the game”

Zobacz czym się zajmuję >> http://hrownia.pl/
Bounty
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 22
Dołączył(a): 18 lip 2016, o 14:06

Re: Krytyczna analiza własnych zakupów. Jak ograniczyć wydat

Postprzez dradziszewska » 25 lip 2016, o 15:22

Płacenie kartą debetową dołączoną do konta nie jest jeszcze taka straszna jak płatność karta kredytową, bo nawet jeśli zrobimy kilka większych zakupów to stan naszego konta nie ulega zmianie więc nie zapali się nam czerwona kontrolka że należy zwolnić bo braknie kasy. Dopiero gdy zobaczymy wyciąg na karcie kredytowej dopiero wówczas widzimy ile wydaliśmy, zarówno debetówka jak i kredytowa potrafią być zgubne. Ostatnio złapałam się również, że coraz częściej jem na mieście, dlatego teraz planuje posiłki przed wyjściem na zakupy i w moim przypadku się sprawdza.

BeautyExpert - opinie i pytania pacjentów, odpowiedzi najwybitniejszych specjalistów, opisy zabiegów medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, porady.
dradziszewska
Fajna Kobietka
 
Posty: 147
Dołączył(a): 28 maja 2015, o 10:19

Re: Krytyczna analiza własnych zakupów. Jak ograniczyć wydat

Postprzez Kelby » 27 lip 2016, o 11:27

Ciekawy artykuł, ja jednak nie zrezygnowałabym z karty - zbyt duża wygoda użytkowania.
Avatar użytkownika
Kelby
Miła Kobietka
 
Posty: 62
Dołączył(a): 17 lip 2016, o 23:03

Re: Krytyczna analiza własnych zakupów. Jak ograniczyć wydat

Postprzez bonn » 18 kwi 2018, o 17:48

Kartą wydaje się więcej, bo to takie bezosobowe.

bonn
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 22
Dołączył(a): 18 kwi 2018, o 16:28

Re: Krytyczna analiza własnych zakupów. Jak ograniczyć wydat

Postprzez Lussin » 4 paź 2018, o 12:06

Fajny artykuł, dzięki :)
Lussin
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 10
Dołączył(a): 4 paź 2018, o 11:13

Re: Krytyczna analiza własnych zakupów. Jak ograniczyć wydat

Postprzez Carlotta » 15 paź 2018, o 16:38

Mój bank udostępnia analizę finansową, więc nie zrezygnowałabym z płacenia kartą. Raz na 2 tygodnie sprawdzam tę analizę i widzę na co wydałam najwięcej pieniędzy (kategorie dom, zdrowie i uroda, odzież i obuwie, itp...) i staram się później robić "rachunek sumienia" i ograniczyć te wydatki. Kolejny plus płacenia kartą to to, że różnica wpłaca się na konto oszczędnościowe (jeżeli robię zakupy za 6,99 to zaokrągla mi do 10 zł i ta różnica idzie na konto oszczędnościowe) - pod koniec miesiąca na koncie odkłada się nawet 200 zł. Także gotówka u mnie to nie jest dobra opcja. Ale staram się planować zakupy - szczególnie spożywcze, chemię i kosmetyki. Zawsze oglądam gazetki, kosmetyki kupuję czasem online albo na promocjach.
Carlotta
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 4
Dołączył(a): 28 mar 2018, o 10:30
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot]

cron