opieka nad starsza osoba

Życiowy dział, nasze sprawy i problemy dnia codziennego.

opieka nad starsza osoba

Postprzez wicia » 17 mar 2019, o 17:12

Ma któraś z Was doświadczenie z opieką nad starszą osobą? Moja mama zajmuje się teraz moją babcią, najgorszy problem ma z pamięcią i jej dieta, babcia to by tylko jadła najchętniej chleb i ziemniaki, bardzo ograniczyło się jej menu, zaczęła być mocno rozkojarzona, według lekarzy to już tak bedzie i tyle, mama też nie jest młodą osobą i tak jakoś daje radę z opieką i zastanawiam się jak pomóc jej w urozmaiceniu diety babci, może jakieś witaminy kupić? Nie mam pomysłu
wicia
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 30 sie 2017, o 09:21

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Miłka85 » 19 mar 2019, o 09:08

Cześć,
przy problemach osoby z demencją (bo prawdopodobnie Twoja babcia zaczyna się z tym borykać), musicie pamiętać o tym, by zapewnić jej jak największy komfort, ale równocześnie ją kontrolować. Zaburzenia żywienia są bardzo częstym problemem, dochodzą nawet do kompulsywnego jedzenia byle czego. Starajcie się przemycać babci suplementy (z pewnością lekarz podpowie, które witaminy i minerały są najistotniejsze). Starsze osoby nie mają tak dużego zapotrzebowania na białko, jak młodsze, więc mięsem bardzo się nie martwcie. Jeśli je ziemniaki, to wrzucenie trochę proszku do puree nie powinno być dużym problemem.
Przede wszystkim obserwujcie, jak postępują zmiany - czy pamięć się pogarsza i w jakim stopniu, czy zaczyna się nietrzymanie moczu, czy babcia robi się agresywna (to też się zdarza). Nie traktujcie jej jak dziecka, bo to dodatkowy bodziec dla chorej osoby, który może wyprowadzać z równowagi. Fakt, że nie zachowuje się do końca jak wcześniej nie oznacza, że musi czuć się niańczona. Wtedy będzie miała wrażenie, że jest dla was ciężarem, i że nikt nie bierze jej potrzeb na poważnie. To tak naprawdę ta sama osoba, która ma problemy z kojarzeniem kilku kwestii. Pomagajcie jej, ale nie traktujcie jak dziecka. Istotne jest też, by nie dopytywać co chwilę, czy babcia pamięta na przykład Ciebie, Twoją mamę, czy gdzie położyła klucze. Prawdopodobnie nie pamięta, więc ten fakt będzie dla niej ogromnym źródłem frustracji.

damy-radę info (nie mogę zamieszczać linków) - na tej stronie znajdziecie przydatne informacje dotyczące opieki nad osobami przewlekle chorymi. Dotyczą karmienia, mycia, przebierania, ale też psychiki
SPAM- to sklep z produktami dla seniorów. Znajdziecie tu kosmetyki odpowiednie do pielęgnacji starszej skóry, wyroby chłonne (jeśli babcia zacznie się moczyć), śliniaki, podkłady, ale też krzesła pod prysznic czy podpórki wspomagające poruszanie się po domu
akademiaopiekunow - tu też znajdziecie sporo informacji o opiece, a ostatnio widziałam tam też artykuł o niedożywieniu osób starszych, więc bardzo w Waszym temacie

Mam nadzieję, że trochę pomogłam :)

Ostatnio edytowano 24 mar 2019, o 08:13 przez Jamelia, łącznie edytowano 1 raz
Powód: SPAM
Miłka85
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 18
Dołączył(a): 7 mar 2019, o 09:10

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez skowroneczek » 3 kwi 2019, o 12:37

Od A do Z ktoś już opisał. ja miałam kiedyś podobną sytuację, gdy żyła jeszcze moja babcia. Niestety zmagała się z alzheimerem. Bardzo przykra choroba, podobnie jak i sama starość :( Najlepiej by było jeszcze iść do jakiegoś lekarza typu psychiatra by dał jakieś leki. A co do jedzenia to faktycznie suplementy diety, tak by rozbudzić lekko łaknienie.
Avatar użytkownika
skowroneczek
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 21
Dołączył(a): 27 mar 2019, o 16:32

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez espanka » 12 kwi 2019, o 21:47

Nie jest to łatwa sprawa, opieka nad starszą osobą na pewno wymaga dużo poświęcenia sił fizycznych i psychicznych, z witamin to np. geriamoc z żeń szeniem, powinno wspomóc pamięć i koncentrację, mam znajomego neurologa który mówil ze kwas foliowy też warto brać w pewnym weku bo wspomaga mózg, a w tych witaminkach jest go całkiem sporo. Dieta to może jakieś zupy, tam łatwo przemycić warzywa, do kotletów czy sosów też można je dodawać i nie będą aż tak wplywały na smak
Avatar użytkownika
espanka
Fajna Kobietka
 
Posty: 125
Dołączył(a): 11 sie 2017, o 22:54

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez kawa » 29 gru 2019, o 12:39

Tutaj bardzo ważne jest też dobre odżywianie. Musimy dbać o to, aby mózg otrzymywał wszystkie niezbędne produkty. Dlatego poczytajcie o produkcie Fresubin Protein Energy, przeznaczonym właśnie dla osób starszych.
kawa
Miła Kobietka
 
Posty: 36
Dołączył(a): 14 sty 2018, o 11:51

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez docha » 31 gru 2019, o 12:50

Fresubin protein używałam na diecie, żeby podbić sobie białko ;) Tak nawiasem mówiąc ;)
Avatar użytkownika
docha
Extra Kobietka
 
Posty: 488
Dołączył(a): 22 lut 2013, o 12:24

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez liniana » 27 mar 2020, o 18:01

docha napisał(a):Fresubin protein używałam na diecie, żeby podbić sobie białko ;) Tak nawiasem mówiąc ;)

o to nie słyszałam o tych drinkach, który smak na początek? czy posmakuje to osobie starszej?
liniana
Miła Kobietka
 
Posty: 96
Dołączył(a): 23 sie 2018, o 09:21

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez docha » 30 mar 2020, o 18:42

Kwestia indywidualna, po prostu zapytaj na co ma ochotę, Dostepne są o smaku czekolady, poziomki i orzecha
Avatar użytkownika
docha
Extra Kobietka
 
Posty: 488
Dołączył(a): 22 lut 2013, o 12:24

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Iskierka » 30 kwi 2020, o 12:20

Uwazam, ze starszymi powinny sie zajmowac tylko osoby majace do tego warunki i czujace sie na silach.
Iskierka
Miła Kobietka
 
Posty: 33
Dołączył(a): 7 kwi 2020, o 09:18

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez rogatka » 7 maja 2020, o 14:24

Starszymi powinny się zajmować przede wszystkim ich dzieci. Ja wszystko rozumiem - praca, inne obowiązki, ale w tym czasie do seniora może przychodzić opiekunka (polecam ASS w Warszawie). Natomiast umieszczenie seniora w domu starości to tak naprawdę przyspieszenie jego śmierci.
rogatka
Fajna Kobietka
 
Posty: 172
Dołączył(a): 21 gru 2019, o 19:30

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Zosia18 » 8 maja 2020, o 01:55

Piękna sprawa, nie chodzi tu bynajmniej wyłącznie o zarobek, ale satysfakcję z pracy z drugą osobą, mnie udało się wyjechać do Niemiec jako opiekunka po wcześniejszym odezwaniu się do ludzi z PrivateCare24
Zosia18
Miła Kobietka
 
Posty: 27
Dołączył(a): 6 maja 2020, o 14:10

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Pyrka » 11 maja 2020, o 15:37

Skoro je ziemniaki to moze jakies inne gotowane warzywa pokroju marchewki, groszku i tak dalej? Sa na pewno zdrowsze.
Pyrka
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 17
Dołączył(a): 11 maja 2020, o 14:07

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez lexyy » 21 maja 2020, o 16:22

docha napisał(a):Kwestia indywidualna, po prostu zapytaj na co ma ochotę, Dostepne są o smaku czekolady, poziomki i orzecha

zaciekawiłyście mnie tymi drinkami, a są tam jakieś dla osoby mającej problem z wątrobą? Tato ma ograniczoną dietę a końcu stanęło na tym, że nic nie chce jeść i marnieje w oczach :( zero sił i zrobil się apatyczny, może te drinki by pomogły. W DOZ je dostaę tak?
lexyy
Miła Kobietka
 
Posty: 99
Dołączył(a): 2 sie 2018, o 19:15

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Trotka » 18 lip 2020, o 21:53

Może spróbujcie Nutridrinków, są takie w aptece doz Fresubin Protein Energy, doda seniorowi siły i energii, witaminy konieczne też będę dostarczone.
Trotka
Miła Kobietka
 
Posty: 40
Dołączył(a): 28 mar 2020, o 19:56

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Kalka22 » 25 lip 2020, o 16:54

Mój wujek kiedyś kupował Fresubin jak był po zabiegu, bardzo mu pomógł bo z jedzeniem było ciężko, z tego co wiem w doz można je dostać.
Kalka22
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 23
Dołączył(a): 25 mar 2020, o 12:54

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Kamelka52 » 9 sie 2020, o 18:10

Jeśli macie w swoich domach seniorów to warto przekazać, że teraz w dozie w godzinach 8-12 jest 20% na leki dla nich :)
Kamelka52
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 24
Dołączył(a): 9 sie 2020, o 17:45

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Ważka225 » 22 sie 2020, o 11:35

I to w każdej aptece doz obowiązuje?
Ważka225
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 24
Dołączył(a): 22 sie 2020, o 11:22

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Trotka » 26 sie 2020, o 21:37

Tak, w każdej aptece doz obowiązuje promocja.
Trotka
Miła Kobietka
 
Posty: 40
Dołączył(a): 28 mar 2020, o 19:56

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez IVETTA » 31 sie 2020, o 12:07

Jedna wielka reklama doz... Serio :O
Avatar użytkownika
IVETTA
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 7
Dołączył(a): 31 sie 2020, o 11:54

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez karmelLOVE » 22 wrz 2020, o 10:36

A co to jest w ogóle ten doz?
karmelLOVE
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 22
Dołączył(a): 13 sie 2020, o 16:35
Lokalizacja: Olsztyn

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Księżyciwa » 24 paź 2020, o 18:58

Mowa o aptece Dbam o Zdrowie, jeśli jest dla nas jakaś korzyść jak promocja, z której skorzystała moja babcia i ma tańsze leki, dzięki temu, że tutaj zajrzałam to ja nie mam nic przeciwko.
Księżyciwa
Miła Kobietka
 
Posty: 50
Dołączył(a): 22 maja 2020, o 21:14

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Wika29 » 1 lis 2020, o 10:53

Również z babcią skorzystałyśmy z tej promocji, faktycznie udało się sporo zaoszczędzić.
Wika29
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 18
Dołączył(a): 31 paź 2020, o 23:27

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez pani_jeziora » 21 gru 2020, o 20:57

Kalka22 napisał(a):Mój wujek kiedyś kupował Fresubin jak był po zabiegu, bardzo mu pomógł bo z jedzeniem było ciężko, z tego co wiem w doz można je dostać.

czy ten fresubin tylko w dozie można dostać?? Jak z jego smakiem, posmakuje starszej osobie??
Avatar użytkownika
pani_jeziora
Miła Kobietka
 
Posty: 51
Dołączył(a): 24 sty 2019, o 22:30

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez Księżyciwa » 29 gru 2020, o 19:39

Promocja w doz, nadal obowiązuje, więc jak macie w otoczeniu osoby 60+ warto przekazać bo mogą otrzymać aż 20% zniżki na leki.
Księżyciwa
Miła Kobietka
 
Posty: 50
Dołączył(a): 22 maja 2020, o 21:14

Re: opieka nad starsza osoba

Postprzez noname33 » 12 lut 2021, o 22:47

Księżyciwa napisał(a):Promocja w doz, nadal obowiązuje, więc jak macie w otoczeniu osoby 60+ warto przekazać bo mogą otrzymać aż 20% zniżki na leki.

u mnie tego nie było, pytałam w aptece
noname33
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 2
Dołączył(a): 12 lut 2021, o 22:44
Pani Reklama

Następna strona

Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]