Dania ze szpinakiem - przepisy

Masz jakieś sprawdzone sposoby na dobre jedzonko? Znalazłaś właśnie smaczny przepis na romantyczną kolację i chcesz się nim podzielić? Nie masz pomysłu co zrobić na obiad? Odpowiedzi znajdziesz w tym temacie.

Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez BlackWolf » 21 sty 2017, o 23:25

Ostatnimi czasy mam ogromną chęć na dania ze szpinakiem.
Za dziecka unikało się szpinaku jak ognia a teraz? ;) Jest po prostu pyszny.
A wy lubicie szpinak? Znacie dobre przepisy na tego typu dania?
Chętnie podam wam swoje sprawdzone przepisy i poznam wasze. :)

Kilka z mojego menu to:
1. Jajka ze szpinakiem.
Robi się to szybko i nie trzeba wielkiego wysiłku.
Świeży szpinak podduszamy na patelni, doprawiamy solą, szczyptą pieprzu oraz wciskany do niego ząbek czosnku lub dwa (jak kto woli). Następnie gotujemy jajka na wpół twardo.
Gotowy szpinak nakładamy do miseczki, jajka przekrawamy delikatnie na pół i kładziemy je na wierzch szpinaku.
I gotowe. :)
Szpinak tak samo zrobiony można podawać z jajkiem sadzonym. Smakuje tak samo przepysznie.

2. Jajka nadziewane szpinakiem z serem.
Obrazek
Gotujemy jajka na twardo, po ugotowaniu przekrawamy na pół, oddzielamy żółtko.
Do blendera wrzucamy żółtka, rozmrożony i odciśnięty szpinak, 3 kopiate łyżki majonezu, starty ser (20 g startego na drobnych oczkach żółtego sera - może być parmezan, albo grana padano lub ser Manchego). Jeżeli lubicie chrzan, to również można go dodać. Nadaje wtedy ostrzejszy smak.
Całość zmiksować na gładką masę i doprawić solą i pieprzem.
Kolejnym i ostatnim krokiem jest przełożenie pasty do szprycy lub rękawa cukierniczego i wyciśnięcie ją do białek jaj. Szpinak wtedy kształtuje się w spiralki.
Jeśli nie posiadacie szprycy ani rękawka, to można użyć zwykłej, stołowej łyżki. :)
Można udekorować listkami pietruszki i kiełkami.

3. Puree ze szpinaka i ziemniaków
Ten przepis znalazłam kiedyś z pewnego bloga i do dziś go trzymam, ponieważ puree ze szpinaka wyszło nieziemsko:
"Na głębokiej patelni lub w garnku o szerokim dnie zagotowujemy wodę (1 cm wysokości). Kiedy zacznie wrzeć dodajemy olej, czosnek pokrojony w plasterki i umyty przebrany szpinak. Lekko solimy i dusimy na małym ogniu, aż szpinak zmięknie i pomniejszy mocno swoją objętość. W tym czasie obieramy ziemniaki, kroimy na pół i myjemy. Zalewamy wodą, lekko solimy i gotujemy do miękkości. Kiedy szpinak będzie gotowy, wodę zlewamy i odciskamy szpinak. Ziemniaki od razu po ugotowaniu odsączamy i ugniatamy z masłem i 2 łyżkami jogurtu, łączymy ze szpinakiem i blendujemy. Podajemy z kotlecikami, rybą lub jajkiem sadzonym."
Pycha.

4. Kiełbaski ze szpinakiem - Salsiccia e spinaci
Obrazek
To danie nauczyłam się robić we Włoszech. Prosto i szybko.
Szpinak podsmażamy leciutko na głębokiej, szerokiej patelce, używając do tego oliwy z oliwek. Dodajemy posiekany drobno czosnek i szczyptę soli, pieprzu. Dodajemy niewielką ilość wody tak, aby nasz szpinak nieco się poddusił, ale w tej wodzie nie pływał. Następnie na patelnię wrzucamy białe, pokrojne kiełbaski (można je podać w całości lub zamiast białej kiełbasy użyć zwykłą) oraz doprawiamy szczyptą curry lub słodką papryczką.
Gdy kiełbaski podrumienią się - danie gotowe.
Włosi zazwyczaj jedzą je z chlebem, ale można to samo podawać z ziemniakami (zwłaszcza zapiekanymi) lub makaronem.

Nie szukam bajek w życiu moim.
Bajki są okrutne...

Obrazek
Avatar użytkownika
BlackWolf
Moderatorka
 
Posty: 2891
Dołączył(a): 13 mar 2015, o 20:52

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez Jaśmin » 23 sty 2017, o 00:12

Dzięki za przepisy, wypróbuję bo kocham szpinak!

Najczęściej robię go w formie makaronu ze szpinakiem i kurczakiem:
Na patelni na oliwie podsmażam cebulkę, czosnek i szpinak. W tym samym czasie w garnku obok gotuję sobie makaron. Gdy wszystko jest ładnie zarumienione to przekładam szpinak z cebulą do innego naczynia a na patelnię wrzucam pierś z kurczaka pokrojoną drobno i podsmażam. Szpinak blenduję na gładką masę, tak, żeby cebula nie latała po zębach i przyprawiam według uznania (zazwyczaj pieprzem ziołowym, solą i odrobiną papryki cayenne). Masę szpinakową przekładam na patelnię i mieszam z kurczakiem. Kiedy zacznie bulgotać dolewam śmietanki do gotowania i czekam aż się zagotuje. Do gotującego się sosu wsypuję sporo tartego parmezanu albo mozzarelli (a jak nie mam to jakiegokolwiek sera żółtego). Gdy ser się rozpuści to wsypuję do niego makaron, mieszam i voilà!

Lubię też zupę krem ze szpinaku:
Podsmażam w garnku na oliwie cebulkę, czosnek, pora, marchewkę (lub inne pasujące warzywa, zależy co akurat mam w lodówce). Kiedy warzywa lekko się przesmażą to dorzucam ze dwa ziemniaki pokrojone w kostkę i zalewam całość wodą. Dorzucam kostki rosołowe w odpowiedniej ilości do objętości wody i szpinak. Kiedy warzywa zmiękną to zabielam zupę śmietaną wymieszaną z łyżeczką mąki i przyprawiam, zagotowuję zupę przez chwilę. Po czym ściągam z ognia, blenduję na krem i posypuję pietruszką.

To moje dwa ulubione przepisy na szpinak jak dotąd :)

y tallo corazones a navaja en un torso desnudo de un naranjo
Obrazek
Avatar użytkownika
Jaśmin
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 743
Dołączył(a): 29 gru 2016, o 00:55
Lokalizacja: Hiszpania

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez Hadassa » 23 sty 2017, o 12:07

Ja najczesciej podsmazam szpinak na masle z duuuuz iloscia czosnku. Czesto dodaje do niego serek topiony smietankowym.
Taki dodaje do nalesnikow czasem do kurczaka.

Mozna tez podsmazyc filet ryby i ukozyc ciasto francuskie ryba i na to szpinak i zawinac w ciasto i zapiekac

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez czala » 23 sty 2017, o 14:10

Ja ze szpinakiem to robię roladki z kurczakiem, do tego ser feta. Pycha:)

Porady dla kobiet od kobiet. Sprawdź http://www.kobiecymokiem.pl/
czala
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 5
Dołączył(a): 19 sty 2017, o 18:43

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez laelia » 23 sty 2017, o 18:08

Ja uwielbiam szpinak z łososiem, serem pleśniowym i makaronem. Gotuje się tagiatelle. Mrożony szpinak wrzucić na patelnię, posolić. Filet z łososia posypać solą i pieprzem, usmażyć na oliwie. Do szpinaku dodać przeciśnięty czosnek i pokruszony ser pleśniowy. Ja dodaję też śmietanę ale to niekoniecznie :) Doprawić gałką muszkatołową, wrzucić kawałki łososia i podawać z makaronem. Bardzo sycące

Obrazek
Avatar użytkownika
laelia
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 589
Dołączył(a): 5 paź 2014, o 20:16

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez BlackWolf » 23 sty 2017, o 23:26

Aż w brzuchu burczy od waszych przepisów. :D
Jako pierwszy przepis wypróbuję od Jaśmin z kurczakiem i śmietanką.
Tylko dopadnę swoją kuchnię. :D

Nie szukam bajek w życiu moim.
Bajki są okrutne...

Obrazek
Avatar użytkownika
BlackWolf
Moderatorka
 
Posty: 2891
Dołączył(a): 13 mar 2015, o 20:52

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez Jaśmin » 24 sty 2017, o 03:31

Polecam, pychota! :D
Sama mam ochotę to zrobić ale najpierw muszę wykorzystać to co mam w lodówce :D

y tallo corazones a navaja en un torso desnudo de un naranjo
Obrazek
Avatar użytkownika
Jaśmin
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 743
Dołączył(a): 29 gru 2016, o 00:55
Lokalizacja: Hiszpania

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez malami86 » 31 sty 2017, o 23:03

Ja robię makaron. Gotuje wstążki. Szpinak duszę z czosnkiem. Do uduszonego dodaje 2-3 ugotowane na twardo jajka. Blenduję.
Makaron "polewam" sosem szpinakowym i posypuje pestkami słonecznika. Pycha
Avatar użytkownika
malami86
Fajna Kobietka
 
Posty: 173
Dołączył(a): 22 gru 2016, o 14:59

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez Gabulec » 30 maja 2017, o 22:11

Ja uwielbiam tortellini ze szpinakiem i serem - niebo w gębie. Sama nie mam czasu robić, ale kupuje gotowe z Biedronki albo Primo Gusto - moim zadniej najlepsze. Wtytarczy wrzucić na kilka chwil do wody i danie gotowe :)
Avatar użytkownika
Gabulec
Miła Kobietka
 
Posty: 46
Dołączył(a): 26 maja 2016, o 08:57

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez BlackWolf » 31 maja 2017, o 17:49

Gabulec napisał(a):Ja uwielbiam tortellini ze szpinakiem i serem - niebo w gębie. Sama nie mam czasu robić, ale kupuje gotowe z Biedronki albo Primo Gusto - moim zadniej najlepsze. Wtytarczy wrzucić na kilka chwil do wody i danie gotowe :)


Najlepsze tortellini jest z Barilli. Uwielbiam!
Niestety ciężko dostępne w Polsce.

Nie szukam bajek w życiu moim.
Bajki są okrutne...

Obrazek
Avatar użytkownika
BlackWolf
Moderatorka
 
Posty: 2891
Dołączył(a): 13 mar 2015, o 20:52

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez DarkChocolate » 10 cze 2017, o 13:23

Jajecznica ze szpinakiem i pomidorami suszonymi OLE! z ziołami. :) Najpierw smażę na patelni szpinak i te aromatyczne pomidorki (cienko skrojone), doprawiam solą i pieprzem i odkładam na bok. Przepłukuję patelnię robię jajecznicę, doprawiam tylko solą. Pod koniec smażenia dorzucam szpinak z suszonymi pomidorami. Teoretycznie można też smażyć wszystko od razu, ale jeśli jajka usmażymy osobno, zachowają swój fajny żółty kolorek. ;) Do tego przepisu świetnie pasuje podgrzana bagietka z czosnkiem.
DarkChocolate
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 24 kwi 2017, o 19:17

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez Kelby » 12 cze 2017, o 18:47

A ja bardzo lubię sałatkę ze świeżego szpinaku i truskawek. Do tego feta, prażony słonecznik, awokado albo zielony ogórek. Dressing z cytryny, oliwy, czosnku i miodu.
Avatar użytkownika
Kelby
Miła Kobietka
 
Posty: 62
Dołączył(a): 17 lip 2016, o 23:03

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez 88Mariolka » 22 wrz 2017, o 11:38

Bardzo lubie podsmazony szpinak z cebulka i czosnkiem, do tego dodaje mascarpone, podsmazonego kurczaka lub lososia i mieszam z makaronem.

88Mariolka
Fajna Kobietka
 
Posty: 107
Dołączył(a): 20 wrz 2017, o 10:28

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez NeverendingStory » 6 paź 2017, o 14:47

ja tam lubię sam ze sobą. podsmażyć czosnek, dodać szpinak, na koniec trochę jogurtu... i gotowe :)
NeverendingStory
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 10
Dołączył(a): 6 paź 2017, o 14:25

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez Hadassa » 6 paź 2017, o 22:59

Ja ostatnio zrobiłam "zieloną zupę" ze szpinakiem, bobem i serkami kozimi chavroux, wyszła pycha. Przepis miałam stąd. http://chavroux.pl/zupa-serkiem-chavroux-plesnia/

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez korek » 8 mar 2018, o 14:11

Dziś mam na kolację kotlety ziemniaczane ze szpinakiem i fetą - są boskie, polecam je!
korek
Miła Kobietka
 
Posty: 40
Dołączył(a): 17 kwi 2012, o 17:13

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez babeczka » 8 mar 2018, o 15:38

Bardzo są smaczne pierogi ze szpinakiem i roślinnym masełkiem.Pycha
Avatar użytkownika
babeczka
Extra Kobietka
 
Posty: 362
Dołączył(a): 5 lut 2012, o 12:47

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez Hadassa » 19 mar 2018, o 19:10

korek napisał(a):Dziś mam na kolację kotlety ziemniaczane ze szpinakiem i fetą - są boskie, polecam je!

Mogę przepis ??

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez BlackWolf » 22 kwi 2019, o 16:37

babeczka napisał(a):Bardzo są smaczne pierogi ze szpinakiem i roślinnym masełkiem.Pycha


Też je polubiłam. :)

Nie szukam bajek w życiu moim.
Bajki są okrutne...

Obrazek
Avatar użytkownika
BlackWolf
Moderatorka
 
Posty: 2891
Dołączył(a): 13 mar 2015, o 20:52

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez Iskierka » 30 kwi 2020, o 12:09

Ja polecam ciastka francuski w ktore pakujemy szpinak i ser feta, po zapieczeniu calosc jest pyszna!
Iskierka
Miła Kobietka
 
Posty: 33
Dołączył(a): 7 kwi 2020, o 09:18

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez Amela22 » 6 lip 2020, o 15:16

Ja ostatnio znalazłam fajny przepis na sakiewki ze szpinakiem i kurczakiem https://drosed.pl/przepis/sakiewki-ze-s ... ydzianego/ szybkie i łatwe w przygotowaniu a smakuje znakomicie;)
Amela22
Miła Kobietka
 
Posty: 61
Dołączył(a): 8 kwi 2019, o 13:52

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez mortadela » 1 wrz 2020, o 11:44

Ja polecam ciastka francuskie ze szpinakiem i fetą :)
mortadela
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 19
Dołączył(a): 1 wrz 2020, o 11:17

Re: Dania ze szpinakiem - przepisy

Postprzez greenDiet » 12 lut 2021, o 13:08

Ja uwielbiam pełnoziarnisty makaron (orkiszowy lub gryczany) ze świeżym szpinakiem. Podsmażam na patelni cebulkę i czosnek z masłem klarowanym lub oliwą, solę, dorzucam szpinak i tutaj zaczyna się zabawa. Można dodać jogurt, śmietankę lub jakiś ser pleśniowy lub nawet trochę serka kanapkowego. Gotuję makaron, do sosu daję odrobię wody, żeby go zagęścić, a potem przerzucam ugotowany makaron na patelnię, mieszam wszystko i ewentualnie doprawiam do smaku.
Bardzo odpowiada mi smakowo połączenie szpinak + makaron orkiszowy pełnoziarnisty, bo uważam, że ma bardziej zdecydowany smak, wolniej się rozgotowuje i fajnie daje się odgrzewać (dobra opcja na obiad do pracy) :)
greenDiet
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 7
Dołączył(a): 12 lut 2021, o 13:00
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bierler15527, Bing [Bot], Google [Bot]