Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Jedyny dzień w życiu, tak ważny dla kobiet. Jak zorganizować wesele? Jaką suknię kupić? Ślub kościelny czy cywilny? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, a może podzielić się swoimi doświadczeniami? Zapraszamy do pisania tutaj.

Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez sun979 » 25 mar 2013, o 22:23

Mam kolejny dylemat... :(

Czy odmienić nazwiska gości na zaproszeniach? Wiem, że poprawnie to powinno się odmienić i nawet do pewności czytałam o tym. Tak właśnie jest, powinno się odmieniać. ALE>>> no właśnie, ale niektórzy z mojej rodziny pewnie skomentowali by fakt, że ich nazwisko kończy się na ÓW na zaproszeniu i mogliby się pewnie obrazić. Czy odmienić tylko te nazwiska, które normalnie brzmią, a resztę zostawić nie odmienioną? Np. zapraszam Sz.P. .... Kowalskich ta forma jest OK, ale np. Sz.P .... Młotków już brzmi głupio.

Jak Wy poradziłyście sobie z tym problemem?
sun979
 

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez tasiaka » 26 mar 2013, o 17:29

Ciekawe pytanie, chętnie poczytam kogoś kto był w takiej sytuacji bo i nam się takie coś zapowiada, a też nie bardzo wiem jak to rozegrać
tasiaka
Fajna Kobietka
 
Posty: 122
Dołączył(a): 2 gru 2012, o 19:18

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez Dead Sea Premier » 26 mar 2013, o 17:39

Nie odmieniajcie i tyle. Najlepiej zostawić wszystkie nazwiska w formie mianownika. Faktycznie niektóre nazwiska bardzo brzydko się odmieniają. Jedyne, co warto zrobić, to nazwiska kończące się na -ski, np. Małecki odmienić do liczby mnogiej, Małeccy. Głupio by wyglądało Jan i Jadwiga Małecki :)
Dead Sea Premier
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 10
Dołączył(a): 26 mar 2013, o 17:24

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez Madlen » 26 mar 2013, o 23:27

My odmienialiśmy wszystkie nazwiska, nie mieliśmy raczej problemu bo wszystkie dały się odmienić w ten ładny sposób :)
ale też mielismy dylemat jak napisać.. Co niektóre sprawdzałam nawet- ich odmianę0 żeby nie było że się ktoś obrazi czy cuś:) polecam słownik poprawnej polszczyzny w razie wątpliwości, czasem się przydaje :) bo niektóre nazwiska są rzeczywiście dość że tak powiem dziwne. Miłego wypisywania :)
Avatar użytkownika
Madlen
Kobietka Expert
 
Posty: 5766
Dołączył(a): 13 mar 2013, o 22:56

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez CynamonkaZrodzynkiem » 29 mar 2013, o 22:25

My zdecydowaliśmy, że nie będziemy odmieniać nazwisk. Ale też mieliśmy wątpliwości ale rozwiało je to, że pisaliśmy tak np.: Zapraszamy na ślub czy mamy zaszczyt zaprosić (jaka tam będzie formułka to sobie zdecydujesz) Sz.P. Iwona i Piotr Nowak.

Amantium irae amoris integratio.
Avatar użytkownika
CynamonkaZrodzynkiem
Extra Kobietka
 
Posty: 270
Dołączył(a): 22 lis 2012, o 13:20

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez brunecia » 3 kwi 2013, o 11:53

NIE ODMIENIAJCIE!!!!! Większość nazwisk się nie odmienia, jak ktos by odmienił moje, to moglabym pogryźć.... lepiej napisać, Sz.P Annę i Andrzeja Młotek, niż Annę i Andrzeja Młotków.... przecież to nawet nie brzmi ;)
brunecia
Extra Kobietka
 
Posty: 404
Dołączył(a): 16 wrz 2012, o 09:25

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez sun979 » 5 kwi 2013, o 12:59

Ostatecznie zrobiłam tak, że większość nazwisk nie odmieniłam, bo po prostu brzmiałyby śmiesznie... Odmieniłam tylko 2 nazwiska, które kończyły się na -ski, czyli po odmianie kończyły się na - skich. Myślę, że to najlepsze rozwiązanie. :)

Przydatna jest stronka, gdzie można sprawdzić odmianę danego nazwiska. Podaję link:
http://www.odmiana-nazwisk.waw.pl/
sun979
 

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez Gabriell » 9 kwi 2013, o 14:40

Jak odmieniać to wszystkie a jak nie odmieniać to żadne. W tym przypadku lepiej chyba tak skonstruować treść aby odmiana nie była wymagana :)
Gabriell
 

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez leglosc » 12 kwi 2013, o 18:13

Są nazwiska których się nie odmienia.

Nie pisz, że np. "Serdecznie zapraszamy Państwa Tomasza i Marię Rowerów" tylko: "Serdecznie zapraszamy Tomasza i Marię Rower"

Polecam Wam porównanie kont bankowych które mamy obecnie w bankach. Warto rozważyć i wybrać konto najlepsze i darmowe.
leglosc
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 4
Dołączył(a): 12 kwi 2013, o 17:42

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez brunecia » 28 kwi 2013, o 20:53

odmieniamy nazwiska ktore sa polskie annę i tomasza kowalskich, annę i tomasza lisieckich, ale nie anne i tomasza nowak-ów!!!!
brunecia
Extra Kobietka
 
Posty: 404
Dołączył(a): 16 wrz 2012, o 09:25

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez sun979 » 28 kwi 2013, o 20:58

brunecia napisał(a):odmieniamy nazwiska ktore sa polskie annę i tomasza kowalskich, annę i tomasza lisieckich, ale nie anne i tomasza nowak-ów!!!!



Tak zrobiłam, odmieniłam tylko te polskie... ;) Właśnie czekam na gotowe zaproszenia zamówione przez allegro. Mają przyjść w tym tygodniu i już się nie mogę doczekać. :]
sun979
 

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez kanto » 10 maja 2013, o 13:51

Dead Sea Premier napisał(a):Nie odmieniajcie i tyle. Najlepiej zostawić wszystkie nazwiska w formie mianownika. Faktycznie niektóre nazwiska bardzo brzydko się odmieniają. Jedyne, co warto zrobić, to nazwiska kończące się na -ski, np. Małecki odmienić do liczby mnogiej, Małeccy. Głupio by wyglądało Jan i Jadwiga Małecki :)



Zgadzam się!

Buty damskie kocham najbardziej!
kanto
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 13
Dołączył(a): 7 kwi 2013, o 17:29

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez nadzwyczajki » 21 maja 2013, o 14:19

Dokładnie tak jak piszecie - generalna zasada jest taka że odmienia się te, które są "odmienne". To znaczy, że nie ma co na siłę odmieniać wszystkich nazwisk. W przeciwnym wypadku efekt może być przeciwny do zamierzonego.
nadzwyczajki
 

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez asiamach » 5 cze 2013, o 12:40

Praktycznie wszystkie polskie nazwiska się odmieniają. Informacje na ten temat można łatwo znaleźć w internecie czy słownikach współczesnej polszczyzny. Ja osobiście często korzystam z internetowych poradni językowych, które działają przy Uniwersytetach i są całkowicie darmowe. Można uniknąć niepotrzebnej gafy - a nuż pośród gości będą wykładowcy filologi polskiej ;)

e-papieros - moja strona o elektronicznych papierosach
asiamach
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 7
Dołączył(a): 5 cze 2013, o 12:31

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez Basia1994 » 21 cze 2013, o 07:56

Ja właśnie zaczynam wypisywać zaproszenia, też będę używać formy imię żony,męża oraz nazwisko w nieodmienionej formie. To bezpieczne rozwiązanie ;)
Basia1994
 

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez anulka77 » 2 lip 2013, o 21:43

Ja również tak robiłam. Pisałam imię żony, imię męża i nazwisko w nieodmienionej formie. Gdy ktoś żył w konkubinacie to pisałam np. Anna Kowalska i Jan Nowak. Tam gdzie trzeba byłło dopisywałam z córką, z synem, bądź z dziećmi i tyle. :)

Ostatnio edytowano 9 lip 2013, o 00:08 przez anulka77, łącznie edytowano 1 raz

Szukasz prezentu? Fotoksiążka jest zawsze na czasie :) - stwórz swój projekt i uwiecznij najpiękniejsze chwile.
anulka77
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 11
Dołączył(a): 25 cze 2013, o 13:22

Re: Odmiana nazwisk na zaproszeniach - problem

Postprzez sun979 » 4 lip 2013, o 23:06

Ja mam rozdane prawie wszystkie zaproszenia już i widzę, że dobrze zrobiłam. Nikt mi nie zwrócił uwagę. Pisałam imię żony, męża (odmienione), nazwiska raczej nieodmienione, jedynie odmieniałam nazwiska w stylu np. Kowalskich (z końcówką- ich), z dziećmi ( jeśli posiadają) Lepiej zrobić chyba nie mogłam. Tak było najbezpieczniej... :)
sun979
 
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]

cron