Ciasto weselne

Jedyny dzień w życiu, tak ważny dla kobiet. Jak zorganizować wesele? Jaką suknię kupić? Ślub kościelny czy cywilny? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, a może podzielić się swoimi doświadczeniami? Zapraszamy do pisania tutaj.

Ciasto weselne

Postprzez paula » 25 lut 2013, o 16:57

Jak to u was wygląda? jest też u was zwyczaj rozdawania ciasta weselnego? komu je dajecie? kto w ogóle za nie płaci?

z tego co pamiętam ze ślubów w mojej rodzinie to ciasto weselne rozdaje się:
- rodzicom pana młodego
- szefowi w pracy
- znajomym z pracy
- najstarszym z rodziny
- znajomym

I o ile mnie pamięć nie myli to mojej siostrze mama kupowała ciasto. Ale było tego baaardzo dużo (siostra pracuje w dużej firmie, prawie 50 porcji do samej roboty brała:P). Ale czy to nie jest tak że rozdając to ciacho to czekamy od razu na jakiś prezent?
jak będę wychodziła za mąż to nie iwem czy będę już pracowała. Ale jednak chciałabym je dać moim "pracodawcom" czyli rodzicom uczniów którzy chodzą do mnie na korepetycje. Tylko kiedy mam im je dać? Bo planujemy ślub we wrześniu, raczej w pierwszej połowie. W związku z tym nie do końca mam pewność czy te dzieci będą chodziły od 1.09 do mnie na korepetycje. A tak głupio by było jechać z tym ciastem do ich rodziców :D
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez karla_gda » 25 lut 2013, o 21:06

Pierwszy raz słyszę o takiej rzeczy :) .

Jak mój brat brał ślub... a było to z 5 lat temu to tort brał kto chciał z gości a reszta była rozdzielona po sąsiadach i tyle.
A za tort Państwo Młodzi płacili.

Może to zależy tylko i wyłącznie od tradycji rodziny.
karla_gda
Miła Kobietka
 
Posty: 74
Dołączył(a): 18 lut 2013, o 17:50

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 25 lut 2013, o 21:09

ja mówię o cieście które rozdaje się PRZED weselem ;)
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez karla_gda » 25 lut 2013, o 21:13

Wybacz ale tym bardziej o tym pierwszy raz słyszę ; o.
karla_gda
Miła Kobietka
 
Posty: 74
Dołączył(a): 18 lut 2013, o 17:50

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 25 lut 2013, o 21:36

widocznie u nas taka tradycja jest ;)
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez karla_gda » 25 lut 2013, o 21:39

ale bardzo piękna :)
karla_gda
Miła Kobietka
 
Posty: 74
Dołączył(a): 18 lut 2013, o 17:50

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 25 lut 2013, o 21:43

taaa bardzo :D
zwłaszcza jak mój facet pracuje w skarbówce i przynajmniej z 30 porcji ciasta potrzebuje (porcja czyli: po kawałku ciasta z makiem, z posypką, serem) :D
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez karla_gda » 25 lut 2013, o 21:46

I dla mnie kawałek haha :D
karla_gda
Miła Kobietka
 
Posty: 74
Dołączył(a): 18 lut 2013, o 17:50

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 25 lut 2013, o 21:47

karla_gda napisał(a):I dla mnie kawałek haha :D

oczywiście :D
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez karla_gda » 25 lut 2013, o 21:55

mniam mniam !

A duży będziecie mieć tort na weselu ? już coś postanowione ?
karla_gda
Miła Kobietka
 
Posty: 74
Dołączył(a): 18 lut 2013, o 17:50

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 25 lut 2013, o 22:01

mnie się bardzo ten z załącznika podoba. I chciałabym właśnie w takich kolorach (ewentualnie w fiolecie) mieć cały wystrój sali weselnej. Na razie nie wiem, taki aby te 70 osób mogło się nim podzielić :D
moja siostra miała wesele na też ok. 70-80 os. i miała 3 torty wielkości tego dolnego z załącznika i zostało jej 1,5 tortu :D więc chyba nie ma sensu większego niż taki który jest na fotce przedstawiony ;)
chociaż (może to głupio zabrzmi...) nie mam pojęcia jakbym miała go pokroić!!! :happy
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez karla_gda » 25 lut 2013, o 22:04

Niby taki zwyczajny a piękny i elegancki !
Bardzo mi się podoba.
Hmmm... lepiej żeby było za dużo niż za mało :)

A jeśli chodzi o krojenie to już w zupełności inna bajka ^^
karla_gda
Miła Kobietka
 
Posty: 74
Dołączył(a): 18 lut 2013, o 17:50

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 25 lut 2013, o 22:07

karla_gda napisał(a):Niby taki zwyczajny a piękny i elegancki !
Bardzo mi się podoba.
Hmmm... lepiej żeby było za dużo niż za mało :)

A jeśli chodzi o krojenie to już w zupełności inna bajka ^^


noo dokładnie. Ja na weselu będę stawiała na prostotę i elegancję. Już nawet myślałam o bardzo prostej sukni ale jednak ten dzień jest tylko raz w życiu więc nie warto mieć skromnej sukni. Ale wszystko pozostałe będzie właśnie w tonie eleganckości i prostoty utrzymane :P

noo to jak się go kroi? :D
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez karla_gda » 25 lut 2013, o 22:13

Możesz najpierw wszystkich upić i nikt nie zobaczy jak mała gafa się stanie przy krojeniu ;>
lub też po prostu z mężem przeciąć kawałek - inaczej wbić nóż, kilka fotek na pamiątkę i resztę zostawić pani kucharce/kelnerce by pokroiły resztę a Ty się nie stresujesz !
lub urządzić wielką bitwę na tort - jak to woli :D


Wyobraź to sobie... kroicie kroicie, Twojemu facetowi puszczają nerwy i nagle rzuca we wszystkich tortem haha ja bym na takim weselu padła z śmiechu i wspominała do końca życia.
karla_gda
Miła Kobietka
 
Posty: 74
Dołączył(a): 18 lut 2013, o 17:50

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 25 lut 2013, o 22:24

taa i cała kasa przeznaczona na tort poszłaby w d... :D
jeśli dobrze taki torciak oglądam to kroi się go od góry (mimo że normalnie torty kroiło się od największego...). Ja planuję właśnie ukroić 5 kawałków (dla nas i dla rodziców) a resztę pozostawić kelnerce :D
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez karla_gda » 25 lut 2013, o 22:28

Mi się też wydaje, że od góry bo inaczej wszystko by się rozpiździło i tort by wylądował na podłodze.
karla_gda
Miła Kobietka
 
Posty: 74
Dołączył(a): 18 lut 2013, o 17:50

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 25 lut 2013, o 22:30

tylko pytanie - czy tam są jakieś stelaże po każdej warstwie? bo jakoś średnio mi się by uśmiechało to kroić gdybym miała wbić nóż i nie wiedziałabym jak głęboko ma on być włożony w to ciacho :D
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez karla_gda » 25 lut 2013, o 22:40

Dobre pytanie.
Tylko wiesz, jak zamówisz tak będziesz mieć i myślę, że wszystko zależy od Ciebie jak zamówisz. :)
karla_gda
Miła Kobietka
 
Posty: 74
Dołączył(a): 18 lut 2013, o 17:50

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 25 lut 2013, o 22:46

ja widziałam w tv na weeding tv że za granicą oni dają przeróżne stelaże ;P także może w polsce też. Co prawda najłatwiej byłoby kupić tort który będzie miał każdą część oddzielną. Jednak ten z załącznika bardziej mi się podoba ;D
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez Jagoda_82 » 27 lut 2013, o 23:06

paula.x111 Tort jest przepiękny!
Jagoda_82
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 27 lut 2013, o 23:04

Re: Ciasto weselne

Postprzez sun979 » 27 lut 2013, o 23:44

Ja jestem ze Śląska i u Nas jest zwyczaj dawania ciasta ( tzw. kołaczy) przed weselem. ;) Dajemy je właśnie rodzinie, kolegom z pracy i znajomym. ;) Ja będę sobie zamawiać do swoich ludzi, a teściowa do swojej części.
Jeśli chodzi o tort to będę miała tak na 100 porcji (na ok. 85 ludzi) ale wolę mieć trochę więcej kawałków na zapas. Najwyżej będę potem wcinać z mężem przy kawie... :D
Orientacyjnie pytałam o cenę i wyjdzie mnie ok. 300 zł.
Tort (który dodałaś w załączniku) kroisz tak samo jak te z osobnych części. Piętrowy, pionowy tort robi wrażenie takie, że stoi na jednej podstawce, ale w rzeczywistości ma 3 podstawki. Tylko jest zalany masą i to jest ta różnica. ;) U nas para młoda kroiła zawsze tylko 1 kawałek do zdjęć, a resztę kelnerki. ;)
Powiem Ci, że napaliłam się na ten lawendowy kolor sali. Chyba będzie najlepszy! ;) Róż jest zbyt cukierkowym kolorem tak jak stwierdziłaś! ;)
I tort również bym chciała z jasno-fioletowymi ozdobami...:)
Też mi się podobają torty w pionie. Mój brat miał taki tort po skosie i chciałabym coś innego...

Podobają mi się torty podobne do tych:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
sun979
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 28 lut 2013, o 15:19

noo to witam koleżankę ze śląska! ja też mieszkam na śląsku i wydaje mi się że tylko u nas jest taki zwyczaj rozdawania tego ciacha. Jednak raczej będzie tak że to ja z rodzicami kupimy ciasto i dla mnie i dla niego (tzn dla osób które chcę ja obdarować ciachem i on).

torty które przedstawiłaś są fajne, jednak nie wolałabyś czegoś hmm.. takiego bardziej "realnego"? bo te ozdoby są (oczywiście dla mnie!!) trochę sztuczne. Rozumiesz o co mi chodzi? :D nie umie za bardzo tego wytłumaczyć.
Ooo może tak. Mnie się podobają takie normalne (np.) kwiatki na torcie które są oczywiście z jakiejś tam masy cukrowej ale przypominają prawdziwe. Przykład w załączniku.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
paula
 

Re: Ciasto weselne

Postprzez Madziula » 28 lut 2013, o 15:27

Ależ wspaniałe. Właśnie takie są najpiękniejsze, jak nie widać na pierwszy rzut oka sztuczności. Najprostsza forma jest lepsza niż przesadzone ozdoby. Takich niestety pełno, bo nie każdy ma poczucie estetyki.
Madziula
Miła Kobietka
 
Posty: 26
Dołączył(a): 19 lut 2013, o 17:27

Re: Ciasto weselne

Postprzez brunecia » 28 lut 2013, o 22:37

na weselu miałam po 3 kawałki na osobę: po 1.jabłeczniku,serniku,makowcu i z posypką. a do pracy miałam zarezerwowane 4 paczki a małż 3. no i każda rodzina ew.para wychodząc z wesela otrzymywała paczkę z ciastem.
brunecia
Extra Kobietka
 
Posty: 404
Dołączył(a): 16 wrz 2012, o 09:25

Re: Ciasto weselne

Postprzez paula » 28 lut 2013, o 22:38

a jak duże te paczki były? tzn te które rozdałaś przed weselem
paula
 
Pani Reklama

Następna strona

Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot]