Tarty

Masz jakieś sprawdzone sposoby na dobre jedzonko? Znalazłaś właśnie smaczny przepis na romantyczną kolację i chcesz się nim podzielić? Nie masz pomysłu co zrobić na obiad? Odpowiedzi znajdziesz w tym temacie.

Tarty

Postprzez tusia25 » 24 kwi 2012, o 19:36

Jadłam sporo ich:) ale jeszcze nigdy nie robiłam...kruche ciasto mniej więcej wiem jak zrobić, tylko może macie jakieś swoje wskazówki żeby wyszła najlepsiejsza:) szczególnie mam jedno pytanie, czy jak piekę ciasto i je wyjmuję żeby zalać sosem to czy mam czekać aż wystygnie, czy na takie ciepłe??
tusia25
 

Re: Tarty

Postprzez kukilka » 1 maja 2012, o 09:24

Przyłączam się do pytania, bo sama też jeszcze nigdy nie robiłam tarty na kruchym spodzie. Próbowałam zrobić na cieście francuskim, ale prawdę mówiąc nie wyszła mi zbyt dobra ;)
kukilka
Fajna Kobietka
 
Posty: 126
Dołączył(a): 31 mar 2012, o 17:34

Re: Tarty

Postprzez katarzynka » 27 cze 2012, o 09:45

A z czym ma być ta tarta??
Najważniejsze żeby kruche ciasto było odpowiednio zrobione.
Polecam zrobić tak:
składniki:
220g mąki pszennej,1 żółtko,4 łyżki zimnej wody, 40g cukru pudru (dodajemy cukier jeśli farsz jest na słodko, jeśli na słono pomijamy cukier), 90g zimnego masła, szczypta soli
Na blat lub stolnicę przesiać mąkę i cukier(jeśli na słono pomijamy), dodać pokrojone na kawałeczki masło i dokładnie przesiekać nożem. Dodać żółtko i wodę i szybko zagnieść jednolite ciasto. Gotową kulę ciasta zawinąć w folię albo czystą ścierkę i odstawić na min. 30 minut do lodówki. Formę smarujemy masłem i wysypujemy bułką tartą. Ciasto rozwałkowujemy i wylepiamy nim foremkę i odkładamy jeszcze na 10 minut do lodówki. Pieczemy w temperaturze 180 stopni pierwsze 10 minut bez nadzienia ale z obciążeniem (nakładamy na wierzch ciasta papier i wysypujemy fasolę), potem zdejmujemy obciążenie, od razu nakładamy farsz i pieczemy kolejne 15-20 minut.
katarzynka
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 18
Dołączył(a): 9 maja 2012, o 21:25

Re: Tarty

Postprzez katarzyna.g2012 » 18 wrz 2012, o 10:45

moja ulubiona tarta to tarta z truskawkami http://gastrowawa.pl/przepisy/tarta-z-truskawkami polecam ten przepis, zawsze wychodzi i robi wrażenie na gościach :)
katarzyna.g2012
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 9
Dołączył(a): 13 wrz 2012, o 11:20

Re: Tarty

Postprzez kobietkaXY » 18 wrz 2012, o 10:51

Ja właśnie piekłam tartę bez dodatkowego obciążenia, więc może dlatego nie wyszła najlepsza. W pierwszej kolejności chciałam zrobić tartę z truskawkami, chociaż chyba na początek łatwiej będzie mi zrobić małe tartalerki, bo 2 gryzy i jest po nich, a jak duże ciasto mi się pokruszy to już nic z niego nie będzie.

Carpe diem...
Avatar użytkownika
kobietkaXY
Miła Kobietka
 
Posty: 26
Dołączył(a): 17 wrz 2012, o 15:29

Re: Tarty

Postprzez aga.ta » 14 paź 2012, o 17:57

nie napisałaś, czy interesują cię tarty wytrawne, czy takie na słodko? w każdym razie ja polecam, bo sama wypróbowałam, ten przepis: http://www.winiary.pl/przepis.aspx/7159 ... szpinakiem, a na słodkie tarty też tam znajdziesz przepisy.
w tym przykładzie akurat nie podpiekasz spodu, a ciasto wychodzi naprawdę super.
Avatar użytkownika
aga.ta
Miła Kobietka
 
Posty: 94
Dołączył(a): 4 paź 2012, o 15:24

Re: Tarty

Postprzez bajaderka » 16 paź 2012, o 21:04

Zrobienie dobrego ciasta na tartę wcale nie taka prosta sprawa, ale postępując dokładnie z dobrymi przepisami można dać radę. Ważne żeby masło było zmrożone i żeby jak coś, trzymać ciasto w lodówce. Jedna z moich ulubionych, od których sama zaczynałam to http://www.kwestiasmaku.com/zielony_sro ... zepis.html
Połączenie słodziutkiej gruszki ze szpinakiem z doprawieniem trochę gorzkawej gałki, no cud. Polecam.
Avatar użytkownika
bajaderka
Miła Kobietka
 
Posty: 86
Dołączył(a): 16 paź 2012, o 20:47

Re: Tarty

Postprzez m.alutka » 28 paź 2012, o 23:29

Dziewczyny, a czy spotkałyście się kiedykolwiek z tartą z mięsem? I nie chodzi mi o mięso jako dodatek do warzyw, tylko jako motyw przewodni?
m.alutka
 

Re: Tarty

Postprzez Katia » 27 lis 2012, o 20:11

A ja dzisiaj zrobiłam najprostszą tartę świata z brokułami i serem dla dwóch osób:

Ciasto
2 szklanki mąki,
4 łyżki (małe) masła
ok pół szklanki wody
sól do smaku

Do mąki dodać rozdrobnione masło, wodę i sól. Wszystko ucierać palcami aż do powstania jednolitej masy. Dobrze wygnieść. Taką kulkę na ok 40 min najlepiej schować do lodówki (ale ja dziś nie schowałam i też wyszło. Małą blachę (ja mam taką ok 20 cm x 20 cm) wysmarować masłem i posypać bułką tartą aby się nie nam ciasto nie przylepiło. Wylepić blachę ciastem (ścianki też) i zrobić dziurki widelcem.

Teraz reszta: Brokuły najpierw rozdrobnić i ok 7-9 min gotować. Poukładać je na cieście.
2 jajka i 2 łyżki śmietany 12%, gałka muszkatułowa i sół zmieszać i wylać na brokułu. Posypać startym żółtym serem i na 30 min do piekarnika. Piekarnik 200 stopni. Pycha.

Katia
Miła Kobietka
 
Posty: 50
Dołączył(a): 27 lis 2012, o 19:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Tarty

Postprzez Emma » 30 lis 2012, o 22:43

ja najczęściej robię tartę ze szpinakiem i serem pleśniowym. na wierzch na koniec dodaje jeszcze plasterki mojego ulubionego radamera wędzonego serenady. ale muszę przyznać, że zanim nauczyłam się robić dobre kruche ciasto minęło trochę czasu. :)
Emma
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 5
Dołączył(a): 8 lis 2012, o 17:45

Re: Tarty

Postprzez bajaderka » 4 gru 2012, o 01:59

właśnie, ciasto bardzo ciężka sprawa. ostatnio znowu robiłam swoją ulubioną tartę i coś średnio to wyszło. trzymałam się dokładnie przepisu, więc nie wiem co poszło nie tak. może za mało wprawy.
za to z pozytywniejszych rzeczy, nabyłam wczoraj taką elegancką porcelanową formę do tarty z ikei i będę mogła trenować. dlatego będę bardzo wdzięczna, jak ktoś się jeszcze podzieli pomysłami na tarty :)
Avatar użytkownika
bajaderka
Miła Kobietka
 
Posty: 86
Dołączył(a): 16 paź 2012, o 20:47
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Brak zidentyfikowanych użytkowników