Dobre tłuszcze

Znasz jakąś dietę cud? Schudłaś i chcesz się pochwalić i pomóc innym kobietkom? Wszystko na temat odchudzania i zdrowych diet piszemy tutaj.

Dobre tłuszcze

Postprzez malabula » 11 lip 2011, o 08:54

Naczytałam się wiele o dobrych tłuszczach np tych z orzechów. Czy tłuszcze ryb także można zaliczyć do takowych.
malabula
 

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez kukilka » 31 mar 2012, o 17:57

malabula - tłuszcz rybi bogaty jest w bardzo zdrowe kwasy omega-3 :) ponieważ jednak mało osób je ryby, omega-3 można dostarczyć za pomocą oleju rzepakowego (2 łyżki dziennie pokrywają zapotrzebowanie dorosłej osoby)
kukilka
Fajna Kobietka
 
Posty: 126
Dołączył(a): 31 mar 2012, o 17:34

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez tiya » 31 mar 2012, o 19:17

tak, ryby zawierają dobre tłuszcze, ale tak naprawdę prawie wszystkie tłuszcze są zdrowe z wyjątkiem tzw. tłuszczów trans które są w większości margaryn. Ryby to doskonałe źródło Omega 3, olej rzepakowy jest taki sobie jeśli chodzi o przyswajalność tych kwasów, znacznie lepiej sięgnąć po siemię lniane albo olej lniany, który choć paskudny w smaku ma sporo tych kwasów. W ostateczności oczywiście tran. Wbrew pozorom masło też jest dobrym tłuszczem, i smalec też. Pozostaje kwestia zachowania umiaru, większość porad dietetycznych z kolorowych gazetek to bzdety

bywam w:NuviaLab
tiya
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 15
Dołączył(a): 24 mar 2012, o 12:22

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez kukilka » 1 kwi 2012, o 17:07

oj, nie wszystkie tłuszcze są zdrowe. Udowodniono bowiem, że tłuszcze zwierzęce mogą być przyczyną miażdżycy, a roślinne - wręcz przeciwnie, pomagają z miażdżycą walczyć i obniżają poziom cholesterolu.
A co do oleju lnianego - fakt, ma więcej omega-3, ale oprócz samych składników ważne są też ich proporcje - jak w dobrym cieście ;) To że w jednym cieście będzie kilogram cukru, wcale nie świadczy o tym, że jest lepsze od tego, w którym jest 200 g ;) I podobnie jest z olejami - olej rzepakowy ma najkorzystniejszy skład tłuszczowy spośród wszystkich olejów i dlatego według najnowszych badań jest najzdrowszy z olejów :)
kukilka
Fajna Kobietka
 
Posty: 126
Dołączył(a): 31 mar 2012, o 17:34

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez Tusia » 17 wrz 2012, o 16:05

Polecam poczytać również o dobrym działaniu siemienia lnianego:
http://www.sante.pl/agnieszka_maciag18_ ... codziennie

:)
Tusia
 

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez cola » 17 wrz 2012, o 23:22

zdrowe tłuszcze w produktach: jajka, ryby(byle na panga sranga), slonecznik, sezam

cola
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 24
Dołączył(a): 17 wrz 2012, o 22:11

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez kukilka » 1 paź 2012, o 14:36

cola napisał(a):zdrowe tłuszcze w produktach: jajka, ryby(byle na panga sranga), slonecznik, sezam


Co do tych jajek to nie jestem przekonana, czy są to rzeczywiście tak zdrowe tłuszcze (żeby nie było, nie przeczę, że jajka same w sobie są zdrowe, chodzi mi ściśle o tłuszcze). Co prawda ostatnie badania pokazują, że jajka faktycznie były demonizowane pod względem "cholesterologenności", ale jednak...
Słonecznik i sezam jak najbardziej, jak zresztą wszystkie rośliny, z których wytwarza się oleje roślinne :) Ryby najlepsze są te morskie, bo mają w sobie dużo omega-3, tak jak olej rzepakowy.
kukilka
Fajna Kobietka
 
Posty: 126
Dołączył(a): 31 mar 2012, o 17:34

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez akszym23 » 3 paź 2012, o 10:43

Wyznaję skromną zasadę "co za dużo, to nie zdrowo" :D myślę, że w nadmiarze wszystko może szkodzić, jednak unikanie tłuszczy jest wielkim błędem w odchudzaniu.
Wielu ludzi całkowicie usuwa tłuszcze nasycone ze swojej diety, wierząc że są one bardzo niezdrowe dla naszego organizmu. To jednak nieprawda. Jeśli będziemy je dostarczać naszemu organizmowi w odpowiedniej dawce (około 15 procent całkowitego spożycia tłuszczu w ciągu dnia), to nic złego nam nie grozi.

http://www.lifestyle.pieniadz.pl/Fakty, ... 365-1.html

A jedzenie ryb w czasie diety (i nie tylko) jest b. ważne, przynajmniej raz w tygodniu, właśnie ze wzgl. na te tłuszcze ;)
akszym23
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 7
Dołączył(a): 3 paź 2012, o 10:37

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez kukilka » 5 lis 2012, o 09:55

konkretnie to chodzi o kwasy tłuszczowe omega-3 o których pisałam wcześniej. Jak najbardziej w rybach jest ich najwięcej i dlatego warto je jeść, ale jak ktoś bardzo ryb nie lubi to podobne kwasy znajdzie też w oleju rzepakowym.
kukilka
Fajna Kobietka
 
Posty: 126
Dołączył(a): 31 mar 2012, o 17:34

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez pigmatic » 18 lis 2012, o 22:36

Najistotniejszymi składnikami, decydującymi o wartości odżywczej ryb jest zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny OMEGA 3, takich jak kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA), których sami nie potrafimy syntetyzować i w związku z tym muszą być dostarczane do organizmu z pożywieniem.


Więcej znajdziesz tutaj :)

http://cojesc.net/ryby/
http://cojesc.net/category/wszystko-o-tluszczach/
pigmatic
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 2
Dołączył(a): 18 lis 2012, o 22:26

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez Martycha » 22 lis 2012, o 17:13

Dużo się pisze o tych dietach, co się powinno, a co nie powinno jeść. A tłuszcz, to już w ogóle horror. Często jednak spotykam się opiniami dietetyków, że jest jest on tak samo potrzeby jak każdy inny składnik, tylko nie wrzucajmy tłuszczu np. z ryby i tego z chrupek do jednego worka, bo to nie ma sensu.
Avatar użytkownika
Martycha
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 5
Dołączył(a): 22 lis 2012, o 17:08

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez kukilka » 3 gru 2012, o 04:56

Otóż to - bez tłuszczu witaminy A, D, E i K by się wcale nie przyswajały, więc tłuszcz jest niezbędny, tylko należy wybierać dobre tłuszcze, jak np. olej rzepakowy, który jest bogaty w witaminy, antyoksydanty i kwasy omega, a nie masło, które podwyższa cholesterol i szkodzi sercu.
kukilka
Fajna Kobietka
 
Posty: 126
Dołączył(a): 31 mar 2012, o 17:34

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez adrianna32 » 10 gru 2012, o 13:12

Masz racje Martycha, ale trzeba dobrze wybrać i we wszystkim znać umiar, każdy mikroelement jest dobry i potrzebny dla organizmu, nie inaczej jest z tłuszczem. Do smażenia np. nie używajcie smalcu, margaryny czy oleju słonecznikowego wybierzcie alternatywę np. oliwę z oliwek lub olej rzepakowy.

Kilka słów o mnie: Jestem żywą pogodną 32-latką, dbam o swoje zdrowie, lubię ćwiczenia gdzie moje ulubione urządzenie to rower stacjonarny, oprócz jazdy na rowerze staram się także żyć i odżywiać jak najlepiej, dieta jogurty i inne niskokaloryczne potrawy. Pozdrawiam, Adrianna
adrianna32
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 5
Dołączył(a): 10 gru 2012, o 12:44

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez Barbara Karol » 11 gru 2012, o 17:25

malabula napisał(a):Naczytałam się wiele o dobrych tłuszczach np tych z orzechów. Czy tłuszcze ryb także można zaliczyć do takowych.

Tak, jak najbardziej. Jedz ryby jak najczęściej i jak najwięcej.
Barbara Karol
Miła Kobietka
 
Posty: 47
Dołączył(a): 11 gru 2012, o 14:35

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez Natalia Sabała » 12 gru 2012, o 17:55

Barbara Karol napisał(a):
malabula napisał(a):Naczytałam się wiele o dobrych tłuszczach np tych z orzechów. Czy tłuszcze ryb także można zaliczyć do takowych.

Tak, jak najbardziej. Jedz ryby jak najczęściej i jak najwięcej.


Podpisuje się obiema rękami :)

Natalia Sabała
Miła Kobietka
 
Posty: 41
Dołączył(a): 12 gru 2012, o 17:35

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez kukilka » 4 lut 2013, o 18:12

adrianna32 napisał(a):Masz racje Martycha, ale trzeba dobrze wybrać i we wszystkim znać umiar, każdy mikroelement jest dobry i potrzebny dla organizmu, nie inaczej jest z tłuszczem. Do smażenia np. nie używajcie smalcu, margaryny czy oleju słonecznikowego wybierzcie alternatywę np. oliwę z oliwek lub olej rzepakowy.

akurat oliwa z oliwek do smażenia też nie jest najlepsza. olej rzepakowy znacznie lepiej znosi wysokie temperatury.
kukilka
Fajna Kobietka
 
Posty: 126
Dołączył(a): 31 mar 2012, o 17:34

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez Cecylia Sztabowska » 11 kwi 2013, o 14:12

Tak tłuszcze z ryb to najzdrowsze tłuszcze te omega 3 tak jak i w orzechach ale jeśli już chcesz jeść orzechy to tylko włoskie one są najzdrowsze. W żadnym wypadku orzeszki ziemne solone ;)

Do 12 Kilogramów W Miesiąc --> foreverslim.pl
Cecylia Sztabowska
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 13
Dołączył(a): 11 kwi 2013, o 11:31

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez kukilka » 7 maja 2013, o 14:31

Orzeszki ziemne to technicznie nie orzechy ;) A orzechy włoskie są najzdrowsze właśnie dlatego, że zawierają kwasy omega-3, podobnie jak wspomniany wyżej olej rzepakowy - oba produkty są dobrą alternatywą dla osób, które nie lubią ryb.
kukilka
Fajna Kobietka
 
Posty: 126
Dołączył(a): 31 mar 2012, o 17:34

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez Malaga » 5 wrz 2013, o 08:19

Jak staram się w ogóle nie używać tłuszczów zwierzęcych. Nawet kanapki jem polane oliwą z oliwek. Natomiast mam w swojej spiżarce również olej z pestek winogron oraz olej lniany.
Ten ostatni to dlatego, że mam bardzo skomplikowane alergie i silne atopowe zapalenie skóry, a olej lniany pomaga.Z resztą ten olej generalnie jest bardzo zdrowy. Polecam poczytać:SPAM
Z kolei olej kokosowy polecam na skórę. Sama używam z powyższych przyczyn, czyli AZS :)

Ostatnio edytowano 5 wrz 2013, o 15:13 przez Hadassa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: SPAM

Malaga
Miła Kobietka
 
Posty: 47
Dołączył(a): 9 mar 2013, o 16:27

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez kukilka » 9 wrz 2013, o 01:54

Malaga oleje roślinne z założenia są dobre, ale niektóre są lepsze od pozostałych. W kwestii składu tłuszczowego olej rzepakowy wypada najkorzystniej.
kukilka
Fajna Kobietka
 
Posty: 126
Dołączył(a): 31 mar 2012, o 17:34

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez czassum » 23 wrz 2013, o 14:32

Tłuszcze ryb jak najbardziej należą do zdrowych. Zawierają kwasy omega3 i inne bardzo ważne dla organizmu.

czassum
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 23 wrz 2013, o 14:10

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez Aquila » 4 lis 2013, o 15:48

kukilka napisał(a):malabula - tłuszcz rybi bogaty jest w bardzo zdrowe kwasy omega-3 :) ponieważ jednak mało osób je ryby, omega-3 można dostarczyć za pomocą oleju rzepakowego (2 łyżki dziennie pokrywają zapotrzebowanie dorosłej osoby)


Pięknie, wszyscy tylko oliw z oliwek a widzę coraz większa jest świadomość nt. dobrodziejstwa naszej "oliwy pólnocy", jaką jest olej rzepakowy :)
Aquila
 

Re: Dobre tłuszcze

Postprzez MarianAna » 6 lis 2013, o 13:12

Tak tłuszcze rybie są bardzo zdrowe. Zróbcie sobie dietę, w której będziecie jeść dużo ryb. Dodatkowo połączcie z oczyszczanie organizmu za pomocą cytryn + wody. Naprawdę świetnie się sprawdza.
MarianAna
Fajna Kobietka
 
Posty: 154
Dołączył(a): 21 paź 2013, o 14:45
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot]