Obozy koncentracyjne.

Co warto obejrzeć, przeczytać oraz posłuchać? Co możecie polecić? Czyli rozmowy o lekko kulturalnym zabarwieniu.

Obozy koncentracyjne.

Postprzez Adidasowa » 6 gru 2013, o 03:15

Mam takie pytanie do was n/t książek.
Lubuję się w książkach opisujących obozy koncentracyjne. Chodzi mi najbardziej o takie, które były pisane przez osoby, które to przeżyły... Coś a'la Tadeusz Borowski. To akurat była moja lektura, ale mimo wszystko zajebiście ciekawa jak i bardzo przejmująca. Polecono mi ostatnio książkę "dymy nad Birkenau", a czy wy mogłybyście polecić mi coś podobnego?
Będę wdzięczna:)

`Co w niej jest, co w niej jest czego nie mam ja?
Blask i mrok - pogubiona w snach,
Blask i mrok - co więcej miałam dać?
Avatar użytkownika
Adidasowa
Kobietka Expert
 
Posty: 4637
Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Catherine » 6 gru 2013, o 11:23

Archipelag Gułag - Sołżenicyn Aleksander‎ książka o której słyszałam że warto przeczytać jednak nigdy nie miałam czasu na jej przeczytanie , polecała nam tą książkę kobitka od historii z gimnazjum do tej pory pamiętam że bardzo ją ta powieść zaciekawiła.

Gustaw Herling - Grudziński - Inny świat sama czytałam w liceum byłam poruszona genialna książka (lektura - która jako jedna z nielicznych mnie zaciekwiła)

„Prawdziwa miłość oznacza,że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz.”
Avatar użytkownika
Catherine
Extra Kobietka
 
Posty: 430
Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 17:09

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez aii » 6 gru 2013, o 11:26

A byłaś w Oświęcimiu?
Avatar użytkownika
aii
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 511
Dołączył(a): 6 paź 2013, o 03:13

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Adidasowa » 8 gru 2013, o 21:52

Catherine "inny świat" również był moją lekturą :)

aii właśnie dzisiaj byłam...

`Co w niej jest, co w niej jest czego nie mam ja?
Blask i mrok - pogubiona w snach,
Blask i mrok - co więcej miałam dać?
Avatar użytkownika
Adidasowa
Kobietka Expert
 
Posty: 4637
Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez aii » 8 gru 2013, o 23:38

To teraz każda jedna książka będzie inaczej odbierana. I każda jedna będzie wyjątkowa...
Avatar użytkownika
aii
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 511
Dołączył(a): 6 paź 2013, o 03:13

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Adidasowa » 10 gru 2013, o 17:03

Ciężko opisać nawet co czułam będąc tam... jak przekroczyłam próg pomieszczenia, w którym były włosy to prawie się rozpłakałam, odwróciłam się w drugą stronę, bo nie dałam rady.... te wszystkie ubrania, buty, rzeczy... ech. "To ludzie ludziom zgotowali ten los"....

`Co w niej jest, co w niej jest czego nie mam ja?
Blask i mrok - pogubiona w snach,
Blask i mrok - co więcej miałam dać?
Avatar użytkownika
Adidasowa
Kobietka Expert
 
Posty: 4637
Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez miaamy » 10 gru 2013, o 20:11

ja książek o takiej tematyce nie znam oprócz lektur ale polecam film "Chłopiec w pasiastej piżamie" beczałam jak wół bardzo ciężki temat...

jak wpiszesz w google literatura obozowa wikipedia to tam masz spis książek może coś cię zaciekawi ;]

„To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.”
J. Carroll
Avatar użytkownika
miaamy
Super Gaduła
 
Posty: 1298
Dołączył(a): 6 lis 2013, o 00:04
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Catherine » 10 gru 2013, o 20:14

miaamy napisał(a):ja książek o takiej tematyce nie znam oprócz lektur ale polecam film "Chłopiec w pasiastej piżamie" beczałam jak wół bardzo ciężki temat...


również polecam , oglądnijcie też film! ;p

„Prawdziwa miłość oznacza,że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz.”
Avatar użytkownika
Catherine
Extra Kobietka
 
Posty: 430
Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 17:09

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez aii » 10 gru 2013, o 20:43

Film ten jest genialny. Ściska oczy i potrafi wycisnąć łzy.

Adidasowa te włosy są przerażające. A ich tam jest około (pewna nie jestem) 30ton! Buty również, jednak te dziecięce..aż brak słów. Nie wiem czy widziałaś filmik (niestety już nie pamiętam w którym budynku) jak "lekarze" traktowali niemowlaki...Trafiło to w moje oczy gdzieś na samym początku, dlatego ja wszystko postrzegałam tym wrażeniem, które się wtedy na mnie wywarło.. Podobnie jak ostatni punkt wycieczki - miejsce, gdzie wpuszano cyklon b... Samo to, że stałam w pomieszczeniu,gdzie wciskano tysiące osób i one w tym miejscu umierały...Solidny trząs psychiczny.
Avatar użytkownika
aii
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 511
Dołączył(a): 6 paź 2013, o 03:13

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Adidasowa » 10 gru 2013, o 23:55

miaamy oglądałam ten film, śliczny!!!

aii ja słyszałam, że chyba 2 tony... bo jednak włosy są lekkie, nie wiem, ale chyba 30 ton to gruba przesada kochana ;*
właśnie filmu tam nie oglądałam, bo musielibyśmy długo czekac na niego...;/ ale żałuje. Buciki dziecięce i ubranka to już w ogole okropieństwo... takie maleństwa niczemu nie winne zabijać, ech...
również stałam w tym miejscu... jak szłam koło torów, po których przyjeżdżał transport i szłam z wieloma ludźmi to sobie wyobraziłam "a teraz idę z nimi wszystkimi do komory gazowej"... straszne...

`Co w niej jest, co w niej jest czego nie mam ja?
Blask i mrok - pogubiona w snach,
Blask i mrok - co więcej miałam dać?
Avatar użytkownika
Adidasowa
Kobietka Expert
 
Posty: 4637
Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Catherine » 11 gru 2013, o 10:59

Patrycja też byłam z klasą w liceum w Oświecimiu straszne przeżycie , płakać się chciało jak to wszystko widziałam , nie potrafię sobie wyobrazić co Ci ludzie czuli gdy ich zabijali...

„Prawdziwa miłość oznacza,że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz.”
Avatar użytkownika
Catherine
Extra Kobietka
 
Posty: 430
Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 17:09

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Adidasowa » 13 gru 2013, o 08:43

Cat straszne. Niestety ludzie są zwierzętami... kolejna książka wpadła mi w ręce "byłem asystentem doktora Mengele" :)

`Co w niej jest, co w niej jest czego nie mam ja?
Blask i mrok - pogubiona w snach,
Blask i mrok - co więcej miałam dać?
Avatar użytkownika
Adidasowa
Kobietka Expert
 
Posty: 4637
Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez aii » 13 gru 2013, o 10:12

Adidasowa no i teraz mam mętlik w głowie. Całkiem możliwe, że to przewodnik mówił, że te 30ton zostało już przerobionych, a mi się pomerdało po prostu. Jednak dwie, to za mało - pamiętam, że ilość tych ton była wielka, bo mną to aż zatrzęsło. Aż poszukałam informacji na ten temat i okazało się, że mieści się tam ich 7... Włosy są bardzo lekkie, dlatego tym bardziej jest to przerażające.
Avatar użytkownika
aii
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 511
Dołączył(a): 6 paź 2013, o 03:13

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Adidasowa » 13 gru 2013, o 10:23

Jak widać każdy mówi inaczej:) w każdym razie jest ich ogrom, przeraził mnie na serio ich widok... i widok tcyh warkoczy splecionych...

`Co w niej jest, co w niej jest czego nie mam ja?
Blask i mrok - pogubiona w snach,
Blask i mrok - co więcej miałam dać?
Avatar użytkownika
Adidasowa
Kobietka Expert
 
Posty: 4637
Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Catherine » 13 gru 2013, o 11:05

Adidasowa napisał(a):Cat straszne. Niestety ludzie są zwierzętami... kolejna książka wpadła mi w ręce "byłem asystentem doktora Mengele" :)


i jak ciekawa ? o czym jest?

„Prawdziwa miłość oznacza,że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz.”
Avatar użytkownika
Catherine
Extra Kobietka
 
Posty: 430
Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 17:09

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Adidasowa » 14 gru 2013, o 16:59

Catherine to właśnie jej fragmenty wklejałam w wątku "przy kawie", bardzo ciekawa, ale bardzo poruszająca :( następna przeczytam "dymy nad Birkenau".

`Co w niej jest, co w niej jest czego nie mam ja?
Blask i mrok - pogubiona w snach,
Blask i mrok - co więcej miałam dać?
Avatar użytkownika
Adidasowa
Kobietka Expert
 
Posty: 4637
Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Catherine » 14 gru 2013, o 18:25

bardzo ciekawe książki muszę jakąś przeczytać bo warto wiedzieć co się działo w obozach koncentracyjnych , co ludzie przeżyli ,że wiele ludzi zabijano bez powodu straszne i okropne ... szkoda słów na ludzi którzy zarządzali takimi obozami..

„Prawdziwa miłość oznacza,że zależy ci na szczęściu drugiego człowieka bardziej niż na własnym, bez względu na to, przed jak bolesnymi wyborami stajesz.”
Avatar użytkownika
Catherine
Extra Kobietka
 
Posty: 430
Dołączył(a): 23 kwi 2013, o 17:09

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez miaamy » 15 gru 2013, o 13:04

Catherine napisał(a): szkoda słów na ludzi którzy zarządzali takimi obozami..


mnie się znowu wydaje że to nie jest ich wina, tylko i wyłącznie Hitlera... on ich zastraszał z tego co wiem mało osób szło dobrowolnie ludzi mordować ... a może się myle nie wiem...

„To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.”
J. Carroll
Avatar użytkownika
miaamy
Super Gaduła
 
Posty: 1298
Dołączył(a): 6 lis 2013, o 00:04
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Adidasowa » 11 sty 2014, o 06:48

Catherine ile ja się naoglądałam już filmików na youtube o Auschwitz to masakra. Strasznie to jest ciekawe, ale i drastyczne... aż się serce kraje jak się na to wszystko patrzy, albo słucha się co mówią osoby, które albo przeżyły obóz, albo uciekły... polecam obejrzcie sobie.

miaamy dokładnie tak, SSmani wcale nie chcieli tego robić, oni byli zmuszani, gdyby nie wykonywali swoich prac to stałoby im się dokładnie to samo co tym wszystkim ludziom. Albo by ich rozstrzelano albo zagazowano i spalono. Poza tym Auschwitz kierował Mengele i to jego się bali, on im rozkazywał co mają robić a czego nie, a wiedzieli, że Mengele jest w bliskich relacjach z Hitlerem, więc jedno jego słowo i Hitler wydaje rozkaz zgładzenia...

`Co w niej jest, co w niej jest czego nie mam ja?
Blask i mrok - pogubiona w snach,
Blask i mrok - co więcej miałam dać?
Avatar użytkownika
Adidasowa
Kobietka Expert
 
Posty: 4637
Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 18:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Karola333 » 2 lut 2014, o 14:51

Również oglądałam "Chłopiec w pasiastej piżamie"-dobry film.
Jeśli chodzi o filmy to polecam jeszcze "Życie jest piękne" a książki to, np. "Przeżyłam Oświęcim".

www.kwiatjednejnocy.pl - serwis z myślą o KOBIETACH
Karola333
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 14
Dołączył(a): 16 cze 2013, o 10:24

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Luna93 » 4 lut 2014, o 18:18

Ja polecam książkę Krystyny Żywulskiej "Przeżyłam Oświęcim"wstrząsający opis kobiety, która urodziła się jako Sonia Landau, działała w ruchu oporu jako Krystyna Żywulska, po czym została osadzona w obozie. Naprawdę warto przeczytać. Polecam!

Torba papierowa - zobacz w co zapakować prezent dla bliskiej osoby.
Luna93
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 12
Dołączył(a): 23 cze 2013, o 20:59

Re: Obozy koncentracyjne.

Postprzez Adidasowa » 10 lut 2014, o 13:52

Oooo dziękuję, na pewno przeczytam!! :)

`Co w niej jest, co w niej jest czego nie mam ja?
Blask i mrok - pogubiona w snach,
Blask i mrok - co więcej miałam dać?
Avatar użytkownika
Adidasowa
Kobietka Expert
 
Posty: 4637
Dołączył(a): 2 kwi 2013, o 18:31
Lokalizacja: Warszawa
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot]