pomoc z przepisami zus

Piszemy tutaj o pracy, bądź też jej braku. Finanse, kobiecy biznes.

pomoc z przepisami zus

Postprzez Justii2612 » 6 gru 2013, o 12:26

Witajcie :-) mam do omowienia taka sprawe, byc moze ktoras z Was orientuje sie w temacie i bedzie w stanie mi doradzic. Zalozylam 1 listopada 2013 dzialalnosc gospodarcza, oplacilam skladki z najwyzszej podstawy (zglosilam sie do dobrowolnego ubezpieczenia spolecznego), co w sumie wyszlo ok 3300 zl. Od 10 grudnia chce isc na przedwczesny urlop macierzynski, dlatego do 10 stycznia bede musiala zaplacic skladki za grudzien, ale czy mam je zaplacic tylko za te 9 dni kiedy nadal pracuje czy za pelny miesiac pomimo tego ze prawie caly miesiac bede juz na macierzynskim?? Odpowiedz byla by prosta gdyby nie to ze jak mnie w zus poinformowali, moge sobie zaplacic tylko za te 9 dni ale na wlasne ryzyko, bo jesli decyzja o przyznaniu zasilku macierzynskiego nie dotrze do 10 stycznia, bedzie to rownoznaczne z pomniejszeniem wysokosci zasilku ktory beda mi wyplacac. Moje pytanie jest takie: czy mam zaplacic pelna skladke za grudzien i byc spokojna ale byc moze stracic niepotrzebnie ok 2 tys zl, czy obnizyc to i zaplacic tylko za te dni prowadzenia dzialalnosci bez pewnosci ze zdaza mi przyznac ten zasilek?? Bardzo prosze o pomoc jesli ktoras z Was byla w podobnej sytuacji, badz wie bo np pracuje w zus. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Justii2612
 

Re: pomoc z przepisami zus

Postprzez aii » 7 gru 2013, o 17:34

Nie obawiasz się, że mimo wszystko ZUS odrzuci Twój wniosek o macierzyński, ponieważ późno otworzyłaś DG? Uzasadniając to wyłudzeniem?
Avatar użytkownika
aii
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 511
Dołączył(a): 6 paź 2013, o 03:13

Re: pomoc z przepisami zus

Postprzez Justii2612 » 9 gru 2013, o 18:01

Wszystko jest zgodnie z przepisami. Wiec nie powinni odrzucic. Skladki oplacone w terminie wiec o to raczej sie nie martwie.
Justii2612
 

Re: pomoc z przepisami zus

Postprzez aii » 9 gru 2013, o 23:01

Jeżeli przetrzymają Cię z decyzją do terminu po tych 9 dniach, to wysokość macierzyńskiego spadnie. Ja bym zapłaciła całość.
Dodam, że całkiem duże jest prawdopodobieństwo, że będą sprawdzać wiarygodność Twojej firmy, bo czas jej trwania jest króciutki. Samo to wydłuży też podjęcie decyzji, więc opłacenie całej składki jest pewniejsze.
Mimo wszystko, przygotuj się na nerwówkę, ZUS nie jest głupi, a Ciebie dokładnie sprawdzą. Co więcej, trochę za późno się zdecydowałaś na tą dg ;) Prawo jest po Twojej stronie (wygodna luka :p) jednak wyegzekwowanie swojego może się wydłużyć w czasie, więc bądź wytrwała i przede wszystkim konsekwentna, kiedy cały ten mechanizm się poruszy.
Avatar użytkownika
aii
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 511
Dołączył(a): 6 paź 2013, o 03:13

Re: pomoc z przepisami zus

Postprzez kasiamango » 23 sty 2014, o 15:57

Ja korzystam z usług biura rachunkowego gdy mam wątpliwości - te jest warte polecenia SPAM pozdrawiam ;)

Ostatnio edytowano 23 sty 2014, o 15:58 przez Hadassa, łącznie edytowano 1 raz
Powód: SPAM

kasiamango
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 5
Dołączył(a): 16 sty 2014, o 09:02

Re: pomoc z przepisami zus

Postprzez kata_lonka » 19 mar 2014, o 13:31

należy pamiętać, że składki powinny wpływać do ZUS i byc zaksięgowane 10 każdego miesiąca inaczej stracimy prawo do zasiłku..

kata_lonka
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 5
Dołączył(a): 19 mar 2014, o 13:06

Re: pomoc z przepisami zus

Postprzez Karolina_R » 13 kwi 2014, o 14:26

Zapłać za cały miesiąc. I tak będziesz sporo do przodu.
Karolina_R
Miła Kobietka
 
Posty: 46
Dołączył(a): 13 kwi 2014, o 12:45
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot]