Zapalenie jelita

Masz problemy ze zdrowiem? Jak dbasz o swoje zdrowie? Wszystko na temat chorób, leczenia, profilaktyki oraz opinie na temat służby zdrowia piszemy tutaj.

Zapalenie jelita

Postprzez surykatka2 » 23 maja 2022, o 17:42

Cześć, jest tutaj ktoś kto zmaga się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego? Może jeśli nie Wy to ktoś bliski, a Wy przy tej okazji wiecie co nieco w temacie?
Głównie zastanawia mnie dieta w tej chorobie. Co jeść, żeby uniknąć wiecznych biegunek? Moj tata na to choruje, a że razem mieszkamy, to chciałabym jakoś rodzicom ułatwić to codzienne gotowanie.
surykatka2
Miła Kobietka
 
Posty: 28
Dołączył(a): 21 cze 2021, o 11:51

Re: Zapalenie jelita

Postprzez donatka » 28 maja 2022, o 12:07

Na pewno warto unikać jedzenia wysoko przetworzonego, to jest najgorsze co może być dla jelit. Dobrze jest też ograniczyć spożywanie tłuszczów, przy tym schorzeniu można jeść zdrowo i smacznie, lekarz nic nie zalecił?? Twój tato bierze jakieś tabletki?
donatka
Fajna Kobietka
 
Posty: 204
Dołączył(a): 9 gru 2017, o 17:43

Re: Zapalenie jelita

Postprzez surykatka2 » 31 maja 2022, o 09:33

Lekarz zalecił dietę lekkostrawną, ale żadnych konkretów. Tabletki tak, bierze, ale nie wiem czy one cokolwiek działają. Może to jeszcze za krótko, żeby móc liczyć na jakieś wyraźne efekty. Zresztą nie wiem jak miałyby w ogóle działać, skoro ledwie coś zje to od razu kończy się biegunką, więc te leki tylko przez niego przelatują
surykatka2
Miła Kobietka
 
Posty: 28
Dołączył(a): 21 cze 2021, o 11:51

Re: Zapalenie jelita

Postprzez docha » 31 maja 2022, o 12:56

Moze tabletki źle dobrane. Niektóre mogą nasilać biegunki, jeśli w składzie mają dużo składników pomocniczych, np. dwutlenek tytanu. Jeśli nie pomagają to porozmawiałabym z lekarzem o zmianie na coś innego
Avatar użytkownika
docha
Extra Kobietka
 
Posty: 490
Dołączył(a): 22 lut 2013, o 12:24

Re: Zapalenie jelita

Postprzez a_gatka » 12 cze 2022, o 21:30

Z tabletek to mało co się wchłania, tak naprawdę. Zwłaszcza, jeśli jest skłonność do biegunek. Moja chrzestna jakiś czas temu dostała lek w granulkach, taki do brania raz dziennie i dużo lepiej się jej przyjął. Może podpowiedz tacie i niech porozmawia z lekarzem na ten temat.
a_gatka
 

Re: Zapalenie jelita

Postprzez Theila » 13 cze 2022, o 12:39

To dość niebezpieczne, bo można się odwodnić. Przy ciężkich objawach choroby jelit konieczne może okazać się wprowadzenie diety płynnej. Może warto skonsultować jednak z lekarzem. A co do leków to czytałam o tym, że najlepiej się wchłaniają takie w granulkach, bo ich uwalnianie jest przedłużone z tego co zrozumiałam.
Avatar użytkownika
Theila
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 700
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 10:31

Re: Zapalenie jelita

Postprzez a_gatka » 15 cze 2022, o 13:54

Tak, ale też w przypadku mojej chrzestnej kluczowa była terapia mesalazyną od początków leczenia. Odpowiednio dopasowana dawka pomaga opanować chorobę, no i też chroni przed nowotworem.
a_gatka
 

Re: Zapalenie jelita

Postprzez mamamia » 20 cze 2022, o 11:12

Istnieje wiele różnych opinii na temat diety we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego... warto spożywać pokarmy bogate w błonnik, takie jak owoce i warzywa, a unikać pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu
mamamia
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 3
Dołączył(a): 20 cze 2022, o 11:06

Re: Zapalenie jelita

Postprzez surykatka2 » 26 cze 2022, o 23:35

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, na pewno przyjrzymy się diecie, poprawimy co się da. Zapytamy też lekarza o zmiane na te granulki. W jaki sposób różni się ich działanie od tabletek?
surykatka2
Miła Kobietka
 
Posty: 28
Dołączył(a): 21 cze 2021, o 11:51

Re: Zapalenie jelita

Postprzez Majsterka » 7 lip 2022, o 13:54

surykatka2 napisał(a):Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, na pewno przyjrzymy się diecie, poprawimy co się da. Zapytamy też lekarza o zmiane na te granulki. W jaki sposób różni się ich działanie od tabletek?



Na pewno granulki zaczynają działać już w żołądku, więc dużo cześniej niż tabletka. Nie ma też znaczenia czy przyjmiesz je podczas posiłku czy też nie. Ważne żeby popić wodą.
Majsterka
Miła Kobietka
 
Posty: 29
Dołączył(a): 30 sie 2021, o 09:31

Re: Zapalenie jelita

Postprzez a_gatka » 14 lip 2022, o 11:31

Nie zawierają też podrażniających "poprawiaczy" i wystarczy przyjmować je raz na dobę.
a_gatka
 

Re: Zapalenie jelita

Postprzez Monya88 » 15 lip 2022, o 17:43

Najlepsze dla zapalenie jelita jest po prostu dieta.
Monya88
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 2
Dołączył(a): 16 mar 2022, o 10:37

Re: Zapalenie jelita

Postprzez a_gatka » 8 sie 2022, o 11:25

Obawiam się, że przy chorobie przewlekłej sama dieta może nie wystarczyć.
a_gatka
 

Re: Zapalenie jelita

Postprzez docha » 11 sie 2022, o 21:40

Dieta jest ważna, ale to jednak choroba, którą należy leczyć. A leczeniem pierwszego rzutu jest leczenie mesalazyną.
Avatar użytkownika
docha
Extra Kobietka
 
Posty: 490
Dołączył(a): 22 lut 2013, o 12:24

Re: Zapalenie jelita

Postprzez Theila » 6 wrz 2022, o 16:39

Dużo osób boi się, że będzie musiało jeść rzeczy płynne, że nie będzie mogło sobie więcej pozwolić na coś co lubią. Ale lekarze mówią że można wszystko w rozsądnych ilościach z głową wprowadzać do diety. Na pewno taka dieta musi być lekkostrawna ale przyjmując leki i trzymając się określonych zasad diety na prawdę da się żyć komfortowo.
Avatar użytkownika
Theila
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 700
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 10:31

Re: Zapalenie jelita

Postprzez a_gatka » 14 wrz 2022, o 00:11

Z tym wszystkim to bym nie przesadzała, bo jednak im więcej chemii czy przypraw, tym większe ryzyko podrażnienia.
a_gatka
 

Re: Zapalenie jelita

Postprzez surykatka2 » 26 wrz 2022, o 09:13

a_gatka napisał(a):Z tym wszystkim to bym nie przesadzała, bo jednak im więcej chemii czy przypraw, tym większe ryzyko podrażnienia.


No ale tez nie trzeba odmawiać sobie wszystkiego. Chemii w jedzeniu lepiej unikać, wiadomo. I to nie dotyczy tylko osób z chorobami jelit. Ale jedzenie nie musi być papką bez smaku, większość przypraw czy ziół wciąz można stosować bez przeszkód. Wstrzymałabym się tylko z tymi wyjątkowo pikantnymi
surykatka2
Miła Kobietka
 
Posty: 28
Dołączył(a): 21 cze 2021, o 11:51

Re: Zapalenie jelita

Postprzez ellena » 30 wrz 2022, o 18:55

Na wiele różnych dolegliwości mogą pomóc olejki cbd. Sama tez używam, mnie znajoma poleciła sklep CBD Effect, sklep ma spory wybór i warto u nich popytać, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, wszystko mailowo wyjasnią.
ellena
Fajna Kobietka
 
Posty: 107
Dołączył(a): 13 mar 2018, o 13:46

Re: Zapalenie jelita

Postprzez granika » 27 paź 2022, o 19:20

Z jelitami to ogólnie warto jest uważać, bo potrafią naprawdę dać popalić ;) Dlatego warto zdrowo się odżywiać i wspomagać organizm sanprobi ibs krople, które można także śmiało dzieciom podawać.
granika
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 23
Dołączył(a): 28 lis 2021, o 12:33

Re: Zapalenie jelita

Postprzez a_gatka » 5 lis 2022, o 14:53

Z całą sympatią, ani olejki, ani inne reklamowane specyfiki, nie zastąpią lekarza, diagnozy, leków i odpowiedniej diety. Nie wprowadzajmy nikogo w błąd, zwłaszcza kiedy zmaga się w problemem wrzodziejącego jelita.
a_gatka
 

Re: Zapalenie jelita

Postprzez Jafra » 4 maja 2023, o 22:02

Oczywiście, ze tego typu dolegliwosci powinny być leczone przez lekarza. Natomiast uciążliwe objawy, jak np. zaparcia, które mogą w przebiegu choroby występować, można usunąć przez stosowanie czopków eva qu. To czopki działające miejscowo, bezpieczne, nie uzależniają, działają szybko i są bardzo skuteczne.
Jafra
Miła Kobietka
 
Posty: 43
Dołączył(a): 14 wrz 2020, o 11:15

Re: Zapalenie jelita

Postprzez Dariva » 21 maja 2023, o 14:17

Mój wujek się z tym zmagał. Rzucił palenie, przestał pić alkohol przeszedł na dietę keto i mu się znacznie poprawiło.
Dariva
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 6
Dołączył(a): 20 maja 2023, o 21:30

Re: Zapalenie jelita

Postprzez Xenalia » 12 cze 2023, o 19:46

Badania sa najważniejsze. Mój znajomy, ma problemy z jelitami, ale leczy się systematycznie. Robi to w przychodni Nasz Lekarz.Specjalista zawsze dobierze odpowiednie leki i leczenie jest skuteczne. Jeśli ktoś z okolic Torunia, to warto zajrzeć właśnie do tej przychodni.
Xenalia
Miła Kobietka
 
Posty: 28
Dołączył(a): 15 lut 2020, o 19:45

Re: Zapalenie jelita

Postprzez brielle.bauch » 30 lis 2023, o 21:08

Uważa się, że napięcie psychiczne może być powodem wielu problemów z układem pokarmowym. Dzieje się tak np. w zespole jelita drażliwego, w którym występują związane ze stresem zaburzenia pracy jelit, bez jednoznacznej przyczyny chorobowej.

Avatar użytkownika
brielle.bauch
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 1
Dołączył(a): 30 lis 2023, o 21:07
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapalenie jelita

Postprzez kajka09 » 10 kwi 2024, o 12:45

a_gatka napisał(a):Z całą sympatią, ani olejki, ani inne reklamowane specyfiki, nie zastąpią lekarza, diagnozy, leków i odpowiedniej diety. Nie wprowadzajmy nikogo w błąd, zwłaszcza kiedy zmaga się w problemem wrzodziejącego jelita.


Dokładnie, ale taki olejek cbd jak na przykład ten - https://szopmania.pl/olejek-konopny-10- ... olskie-CBD w konsultacji z lekarzem może chociaż trochę pomóc :)
kajka09
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 7
Dołączył(a): 10 kwi 2024, o 12:25
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot]