Zasiłek dla bezrobotnych

Piszemy tutaj o pracy, bądź też jej braku. Finanse, kobiecy biznes.

Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez nikosia20 » 16 lis 2014, o 19:36

Witam, mam 22 lata, nie przepracowałam w sumie 5 lat, pracowałam miesiąc tu, miesiąc tam, teraz jestem w pracy na umowę na rok. W czerwcu minie dokładnie rok od rozpoczęcia pracy w tej firmie. Ale nie wytrzymam psychicznie tam tyle czasu. Wiem, że po pół roku nie będzie mi przysługiwać żaden zasiłek, ale czy jeśli poszłabym do innej pracy i utrzymałabym ciągłość czy należałoby mi się wtedy? Czy muszę przepracować rok u jednego pracodawcy? Jestem w trudnej sytuacji bo nie mam przepracowane dużo czasu, a w tej firmie jest szefostwo, które robi problem ze wszystkiego, i koledzy z pracy są okropni. Psychicznie się na każdym wyżywają, a że pracuję tam najkrócej jestem ich 'ofiarą'. Szczerze? To potrafią powiedzieć bardzo tkliwe słowa prosto w twarz, olewają jak tylko mogą, zdarzają się "niby przypadkiem" popchnięcia. Nie da się udowodnić nic, że mnie tam poniżają, bo są zgranym "zespołem" i stoją murem za sobą, więc i tak nic nie udowodnię. A druga sprawa jeśli nie uda mi się nic znaleźć, zwolnię się, a potem znajdę pracę, to czy to pół roku pójdzie w błoto? Czy będzie mi się liczyło? Chcę na dniach iść do urzędu ale nie wiem o co pytać. Pomocy..
nikosia20
Miła Kobietka
 
Posty: 38
Dołączył(a): 20 gru 2012, o 11:32

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Jamelia » 16 lis 2014, o 22:40

Z tego co się orientuję to musisz mieć ciągłość, możesz zmienić prace ale ale mieć ją od zaraz po odejściu z pracy obecnej.
Zapytaj o to o co nas zapytałaś, tam Ci wszystko wyjasnią i będziesz miała pewność.
A póki co trzymaj się :)

Zawsze trzeba podejmować ryzyko.Tylko wtedy uda nam się pojąć, jak wielkim cudem jest życie...
Avatar użytkownika
Jamelia
Moderatorka
 
Posty: 3270
Dołączył(a): 6 sty 2013, o 14:47

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Czarna » 17 lis 2014, o 10:01

Nigdy nie interesował mnie temat zasiłku, więc się nie znam, ale zastanawiam się tylko, czy jeśli to Ty złożysz wypowiedzenie, to będzie Ci w ogóle przysługiwał zasiłek?

I see a red door and I want it painted black
No colours anymore, I want them to turn black
Avatar użytkownika
Czarna
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 518
Dołączył(a): 12 lis 2014, o 00:17

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Hadassa » 17 lis 2014, o 11:40

Powiem tak, chyba nie musisz mieć tego roku u jednego pracodawcy ale musisz mieć ciągłość.
Może ewentualnie dzień/dwa przerwy.
Najlepiej tel od UP i się dopytać.
Co do pytania Czarnej, zasiłek należy się zawsze, obojętnie czy koniec umowy czy się zwolnisz, nie wiem czy nei działa tez jak wyleją.

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Czarna » 17 lis 2014, o 12:38

Had, zapytałam, ponieważ kojarzy mi się sytuacja szwagra sprzed paru lat, kiedy był radośnie zarejestrowany, a później zmieniły się przepisy, że jak UP wysyła na rozmowę kwalifikacyjną i pracodawca byłby zainteresowany, to niby bezrobotny może nie przyjąć propozycji, ale wtedy jest wykreślany z rejestru. Dlatego skojarzyło mi się, czy przypadkiem nie ma analogii przy wypowiedzeniu umowy ze strony pracownika. Ale jak wspomniałam wcześniej, nie znam się, więc jeśli sieję zamęt, to trzepnijcie w czarną łepetynę śmiało :angrywife

I see a red door and I want it painted black
No colours anymore, I want them to turn black
Avatar użytkownika
Czarna
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 518
Dołączył(a): 12 lis 2014, o 00:17

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Hadassa » 17 lis 2014, o 12:50

Wywalają Cię w takiej sytuacji z bezrobotnego bo masz okazję podjęcia pracy a nie korzystasz.
Ale w momencie gdybyś miała umowę na czas nieokreślony było by bez sensu, bo byś musiała stale pracować.
Nawet np w momencie gdy chcesz mieć chwilę odsapnięcia i poszukania czegośnowego

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Czarna » 17 lis 2014, o 13:23

Nie do końca sie zgadzam. Jeśli masz pracę i rezygnujesz z niej przez swoje widzimisię, to z jakiego powodu państwo ma Ci dopłacać? Widzę tu analogię: jesteś na bezrobotnym i masz możliwość podjęcia pracy, ale tego nie robisz? Wylatujesz z rejestru. Jesteś zatrudniona i raptem Ci się odechciewa pracować, więc dostajesz zasiłek? Chyba coś nie tak.

I see a red door and I want it painted black
No colours anymore, I want them to turn black
Avatar użytkownika
Czarna
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 518
Dołączył(a): 12 lis 2014, o 00:17

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Hadassa » 17 lis 2014, o 13:38

Równie dobrze może się okazać, że nie możesz dłużej pracować, bo zmniejszyli Ci wynagrodzenie, koszty dojazdu poszły w górę i nie opłaca Ci się :)

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Czarna » 17 lis 2014, o 13:44

Oczywiście, ale w świadectwie pracy, które trzeba złożyć w UP, będzie napisane, że rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło ze względu na wypowiedzenie umowy przez pracownika. Bez wzmianki o powodzie, jaki nim kierował.

I see a red door and I want it painted black
No colours anymore, I want them to turn black
Avatar użytkownika
Czarna
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 518
Dołączył(a): 12 lis 2014, o 00:17

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Hadassa » 17 lis 2014, o 14:14

No tak, ale powodów rozwiązania może być masa.
A nawet i takie że pracodawca karze napisać wypowiedzenie.
Bo i z takimi przypadkami się spotkałam

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Czarna » 17 lis 2014, o 14:19

Hadassa napisał(a):No tak, ale powodów rozwiązania może być masa.

Ja to doskonale rozumiem, ale czy z punktu widzenia często bezdusznych przepisów ma to jakieś znaczenie?

Hadassa napisał(a):A nawet i takie że pracodawca karze napisać wypowiedzenie.
Bo i z takimi przypadkami się spotkałam

Pracodawcy często są rozpasani. Do zgłaszania takich praktyk są odpowiednie instytucje. Ludzie powoli stają się bardziej świadomi swoich praw, ale i tak jeszcze rzadko z nich korzystają.

I see a red door and I want it painted black
No colours anymore, I want them to turn black
Avatar użytkownika
Czarna
Gadatliwa Kobietka
 
Posty: 518
Dołączył(a): 12 lis 2014, o 00:17

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Hadassa » 17 lis 2014, o 15:01

Z tego co wiem ;) to nie ma to znaczenia. Swoje przepracowałaś i mozesz iść na zasiłek.
Aczkolwiek wszystko się mogło zmienić odkąd się dowiadywałam

Niestety pracodawca często się nie patrzą na nic...
Niestety...

.. bo w oczach tkwi siła duszy...
Avatar użytkownika
Hadassa
Moderatorka
 
Posty: 22168
Dołączył(a): 14 mar 2013, o 11:43

Re: Zasiłek dla bezrobotnych

Postprzez Nanya » 7 gru 2014, o 11:44

Żeby przysługiwał Ci zasiłek dla bezrobotnych musisz mieć przepracowane co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją na umowę o pracę z przynajmniej minimalnym wynagrodzeniem (może nawet być to umowa na pół etatu, byle wynagrodzenie się zgadzało). Te 365 dni to niestety wszystkie przepracowane dni, nie liczą się dni wolne od pracy, więc w praktyce, w ciągu tych 18 miesięcy możesz mieć max miesięczną przerwę między jedną a drugą pracą (licząc, że średnio pracuje się 22 dni w miesiącu). Nie musi być to 365 dni u jednego pracodawcy.
Jeśli chodzi o powód przerwania stosunku pracy... jeżeli zwolnił Cię pracodawca (z jego winy) lub po prostu skończyła Ci się umowa na czas określony, zasiłek dostajesz po 7 dniach od rejestracji (zostaje zatwierdzony, na pieniążki na koncie musisz poczekać). Jeśli sama się zwolniłaś lub za porozumieniem stron, to zasiłek po rejestracji przysługuje Ci dopiero po 90 dniach. Jeśli zwolniono Cię dyscyplinarnie, to dopiero po 180 dniach od rejestracji. Oczywiście, jeśli to rozwiązania umowy z Twojej winy czy za porozumieniem stron nastąpiło do 6 miesięcy przed rejestracją, jeśli wcześniej, to - 7 dni.

Przykład:
1) Przepracowałaś w tym spaczonym (jak piszesz) środowisku 6 miesięcy. Zwalniasz się na własne życzenie, bo już nie wydalasz. Za jakieś 20 dni (powiedzmy) znajdujesz pracę, dostajesz umowę na okres próby 3 miesięcy, później przedłużają na kolejne 6 i po jej skończeniu... niestety mówią do widzenia : zasiłek dostajesz po 7 dniach, bo zwolnienie na własne życzenie było wcześniej niż na 6 miesięcy przed rejestracją.

2) Jak wyżej, tylko po okresie próby 3 miesięcy mówią do widzenia: nie przysługuje Ci zasiłek, masz kilka dni na nowe zatrudnienie, żeby Ci nie przepadło to 365 dni.

3) Jak w pkt. 1) tylko podczas drugiej umowy (tej na 6 miesięcy) sama się zwalniasz (w 4. lub 5. miesiącu jej trwania): zasiłek należy Ci się po 90 dniach od rejestracji

Mam nadzieję, że coś rozjaśniłam :)

- Zdaje mi się, że pan trochę kalospintechromokrenizujesz.
- Jak to?
- No, trochę pan łżesz - objaśnił.
Avatar użytkownika
Nanya
Jestem tu nowa :)
 
Posty: 11
Dołączył(a): 7 gru 2014, o 09:21
Pani Reklama


Zidentyfikowani użytkownicy: Bing [Bot]